ابزار برقی و شارژی, تراز لیزری

آموزش کار با تراز لیزری دید در روز

آموزش کار با تراز لیزری دید در روز

یکی از پرکاربردترین ابزارها برای انجام عملیات مختلف در پروژه‌های ساختمان‌سازی تراز لیزری است. در گذشته از ترازهای مختلف برای ایجاد شیب‌های مناسب و انجام تراز بندی‌ها استفاده می‌کردند؛ اما، امروزه استفاده از ابزارهای مدرن‌تر مانند تراز لیزری دید در روز بیشتر شده است. این دستگاه قادر است تا با تابش لیزر به سطوح مختلف ترازبندی را در کمترین زمان ممکن انجام دهد. این دستگاه قادر بوده تا در راستای قائم و افق تراز را به‌صورت اتوماتیک انجام دهد؛ به همین دلیل، به این دستگاه‌ها تراز لیزری خودتراز نیز گفته می‌شود. ما در این مقاله آموزش کار با تراز لیزری دید در روز را برای شما عزیزان بیان کرده‌ایم؛ پس، با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

هدف از تولید تراز لیزری دید در روز چیست؟

تراز دید در روز دستگاهی بسیار پیشرفته بوده که قادر است با دقت بسیار بالایی عملیات ترازکردن را انجام دهد. این دستگاه بر خلاف دستگاه تراز قدیمی از هیچ‌گونه سیم و نخی استفاده نمی‌کند، بلکه تکنولوژی لیزر را جایگزین آن‌ها کرده است. این دستگاه با اهداف مختلفی تولید شده است که در زیر برخی از آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم:
• بالابردن دقت در حین کار؛
• افزایش سرعت عمل؛
• کم‌کردن میزان خطا در حین ترازکردن سطوح مختلف؛
• پایین‌آوردن هزینه و صرفه‌جویی در وقت.

کاربرد تراز لیزری چیست؟

این ترازها دارای کاربردهای مختلفی هستند به همین دلیل از آن‌ها در صنایع مختلفی نیز استفاده می‌شود. از این محصولات به‌صورت فراوان در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این پروژه‌ها معمولاً نیاز است تا شیب‌های سطوح مختلف سنجیده شوند و عملیات عمودکردن به‌خوبی انجام بپذیرد. استفاده از تراز لیزری دید در روز می‌تواند در بهتر انجام‌شدن این کارها به شما کمک کند. از این محصولات می‌توانید در داخل و خارج از ساختمان به‌راحتی استفاده کنید. این ابزارها در مدل‌های مختلفی طراحی شده‌اند؛ به همین دلیل، برای استفاده از آن‌ها باید ابتدا ماهیت پروژه را بدانید و مناسب با آن به استفاده از این نوع دستگاه‌ها اقدام کنید.

با استفاده از این دستگاه می‌توانید شیب مناسب را تنظیم کنید که بتعث می‌شود ستون‌ها و سازه‌ها مقاومت ایده‌آلی داشته باشند، زیرا به‌خوبی تنظیم شده‌اند. استفاده از این دستگاه برای ساختمان‌هایی کاربرد بیشتری خواهد داشت که در ابعاد بزرگ ساخته شده‌اند و می‌توان با استفاده از آن به‌خوبی عملیات تراز را با تابش لیزر انجام داد. علاوه بر این، برای کارهای داخلی از جمله نصب انواع کلیدوپریز، کاغذ دیواری، کاشی، پارتیشن‌بندی دیوارها، نصب انواع در و پنجره و نصب‌کردن سایر تجهیزات می‌توان از این دستگاه استفاده کرد.

شاید تمایل به خواندن این مقاله را داشته باشید: هر آنچه که باید درباره کاربرد تراز لیزری بدانید

 

کاربرد تراز لیزری چیست؟

کاربرد تراز لیزری چیست؟

نحوه کار با تراز لیزری دید در روز

این دستگاه دارای پرتوهای لیزری است که به‌صورت عمود بر هم تابانده می‌شوند، به گونه‌ای که نسبت به هم دارای زاویه قائمه هستند. این پرتوها در دو راستای عمودی و افقی تابانده می‌شوند، به صورتی که در یک نقطه همدیگر را قطع می‌کنند. این نقطه طلاقی باعث ایجاد نقطه شاقولی در برابر دستگاه می‌شود. نقاط تشکیل‌شده به‌صورت دوبه‌دو بر هم عمود خواهند بود. این دستگاه به‌صورت خودتراز بوده و زمانی که عمل تراز به‌خوبی انجام نشده باشد دستگاه زاویه خود را تعیین می‌کند تا تراز به‌خوبی انجام گیرد. البته در برخی از موارد ترازها به‌صورت دستی هستند و قابلیت خودترازی ندارند؛ به همین علت، می‌توانید با استفاده از تراز حبابی که روی دستگاه قرار گرفته است دستگاه مورد نظرتان را تراز کنید.

دستگاه‌های خودتراز امکانات بیشتری دارند. به گونه‌ای که اگر عملیات خودترازی انجام نشود یا مشکلی برای آن به وجود بیاید با صدای بوق به شما هشدار می‌دهد. در صورتی که کاربر بخواهد در راستای دلخواه عملیات تراز را انجام دهد، می‌تواند قفل پاندول دستگاه را فعال کند. دقت داشته باشید در هنگام کار با این دستگاه باید آن را در یک جای معین قرار دهید. شما می‌توانید آن را روی پایه دوربین‌های عکاسی یا مهندسی قرار دهید؛ همچنین، می‌توانید آن را روی سطح فلزی و غیرفلزی هم به‌راحتی نصب کنید.

 

هدف از تولید تراز لیزری

هدف از تولید تراز لیزری

آموزش خرید تراز دید در روز

ترازها در بازار در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های متفاوتی دارند. در ادامه به نکاتی که باید در هنگام خرید این نوع از ترازها رعایت کنید، اشاره کرده‌ایم:

• حتماً ترازی را انتخاب کنید که قابلیت خودترازی داشته باشد، زیرا با این کار سرعت عمل شما بسیار بیشتر خواهد شد. البته ترازهای دستی هزینه‌های کمتری نسبت به ترازهای خودتراز دارند.

• محصولی که خریداری می‌کنید باید دارای یک رابط آهنربایی بسیار قوی باشد.

• برخی از ترازها این قابلیت را ندارند که روی سطوح مختلف قرار بگیرند؛ به همین دلیل، حتماً ترازی را انتخاب کنید تا بتوان آن را روی سطوح مختلف قرار داد.

• همان‌گونه که گفته شد این دستگاه در برخی از شرایط خاص هشدارهایی به کاربرد می‌دهد. حتماً دستگاهی را انتخاب کنید که بتواند به‌صورت صوتی و نوری به کاربر هشدار دهد.

• محصولی را انتخاب کنید که دارای نور لیزری شفاف و واضحی باشد تا بتوانید در روز با آن به‌خوبی کار کنید.

• در هنگام خرید حتماً دقت داشته باشید که لیزر به‌کاررفته در دستگاه از نوع لیزر کلاس یک باشد، زیرا لیزرهای کلاس دو و بالاتر خطرات بیشتری برای شما ایجاد می‌کنند.

• در صورت امکان از فروشنده بخواهید ترازی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد که دارای وزن زیادی نباشد، زیرا دستگاه‌های سبک‌تر به‌راحتی قابلیت جابه‌جایی دارند.

• دقت داشته باشید که تراز لیزری دارای دو رنگ سبز و قرمز است که رنگ سبز آن قدرت بیشتری دارد؛ به همین دلیل، اگر از آن برای انجام پروژه‌های بزرگ استفاده می‌کنید حتماً دقت داشته باشید که این رنگ را انتخاب کنید.

• دستگاه را متناسب با کار خود انتخاب کنید، زیرا این دستگاه‌ها از نظر دامنه اندازه‌گیری، دامنه خودترازی، دقت خط و زاویه تابش نور با هم تفاوت‌هایی دارند.

سخن پایانی

در این مطلب برای شما بیان کردیم که تراز لیزری دید در روز چیست؛ همچنین، برای شما چگونگی کار با آن را نیز شرح دادیم و بیان کردیم که این دستگاه دارای چه کاربردهایی است. قطعا خرید از یک فروشگاه معتبر که بتواند به شما از صحت و سلامت دستگاه اطمینان بدهد ضروری است. اگر نیاز دارید تا از این دستگاه استفاده کنید و قصد خرید ترازهای لیزری را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که بهترین نوع آن را از وب‌سایت انبرچه تهیه فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید