ابزار برقی و شارژی, دریل

تفاوت دریل شارژی و برقی در چیست؟

تفاوت دریل شارژی و برقی در چیست؟

استفاده از ابزار مناسب در طی انواع پروژه‌های تولید و تعمیری از مهم‌ترین نکاتی است که بایستی به آن توجه شود. امروزه به لطف پیشرفت و نوآوری‌هایی که در زمینه طراحی و تولید انواع ابزارآلات رخ‌ داده است، افراد می‌توانند با سرعت و دقت بالاتر در عین صرف هزینه‌های کمتر فعالیت‌های مدنظر خود را پیش ببرند. نکته مهمی که در این‌ بین وجود دارد این است که تنوع محصولات و آیتم‌هایی که می‌توانید برای یک فعالیت مورد استفاده قرار دهید، بسیار زیاد است؛ همین امر موجب‌شده تا افراد به کسب دانش و آگاهی در خصوص هر ابزار و جزئیات عملکردی آن بپردازند. از جمله ابزارهای معروف و پر استفاده می‌توان به دریل اشاره کرد.

این وسیله به دو دسته بسیار کلی شارژی و برقی تقسیم خواهد شد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با قابلیت‌های هر دسته و به‌طور کلی تفاوت دریل شارژی و برقی آشنا کنیم تا بدین ترتیب انتخاب مناسب‌تری به هنگام تهیه دریل کاربردی خود داشته باشید.

آشنایی با دریل شارژی و دریل برقی

آشنایی با دریل شارژی و دریل برقی

آشنایی با دریل شارژی و دریل برقی

همان‌طور که در ابتدای متن نیز به‌ اختصار اشاره کردیم، دریل یکی از شناخته‌شده‌ترین و همچنین رایج‌ترین ابزاری است که می‌تواند در انواع پروژه‌های بزرگ صنعتی یا تعمیرات جزئی خانگی مورد استفاده واقع شود. همین نکته باعث می‌شود تا افراد نیاز به آشنایی با این آیتم و انواع مدل‌های آن را داشته باشند. در گام نخست لازم است به این نکته اشاره کنیم که دریل ابزاری برای سوراخ‌کردن، تخریب‌کردن و بستن یا بازکردن انواع پیچ‌هاست. سازوکار این ابزار در سایر مدل‌های آن به‌گونه‌ای طراحی شده است که یک موتور الکتریکی با چرخاندن یا حرکت‌دادن سری دستگاه و مته متصل‌شده روی آن، انرژی لازم برای کاربردهای گفته‌شده را تأمین می‌کند. گفتنی است که شما می‌توانید با استفاده از مته‌های گوناگون در ابعاد و اشکال متفاوت، از دریل در موقعیت‌های متنوعی استفاده کنید. وجود چنین جزئیاتی باعث‌شده تا تفاوت دریل شارژی و برقی محسوس شود.

خوب است بدانید که در طراحی انواع دریل‌ها همواره تلاش می‌شود تا بیشترین قابلیت کنترل و از همه مهم‌تر امنیت را به هنگام کار با دستگاه فراهم کنند. توجه به آیتم‌هایی مانند طراحی دسته، تنظیم وزن دستگاه، عملکرد وابسته به شاسی، موقعیت تعبیه شاسی و مواردی از این‌ دست توانسته تا استفاده از این محصول را بدون توجه به مدل آن، ایمن و آسان کند. اغلب دریل‌ها به شکل (L) طراحی می‌شوند. در برخی از مدل‌های این ابزار با توجه‌ به وزن بالا و قدرت زیاد از یک دسته کمکی دیگر برای کنترل هر چه بیشتر نیز استفاده می‌شود. لازم است به این نکته اشاره کنیم که با وجود تمامی اقدامات امنیتی که در حین طراحی سایر دریل‌های شارژی و برقی لحاظ شده است، همچنان شما به مهارت و دقت بالا برای کار با این محصول نیاز خواهید داشت.

شاید تمایل به خواندن این مقاله را داشته باشید: دریل برقی چیست؟ _ آموزش جامع استفاده از دریل برقی

بررسی تفاوت دریل شارژی و برقی

باید گفت که دریل‌ها با توجه‌ به معیارهایی مانند قدرت، وزن، دور موتور و مواردی از این‌ دست تقسیم‌بندی خواهند شد. این نمونه از شاخص‌ها در هر دریل کمک می‌کنند تا افراد بتوانند با درنظرگرفتن سختی و گستردگی پروژه کاری خود، بهترین نوع دریل را انتخاب کنند. باید بدانید که چنین معیارهایی برای انواع دریل‌های شارژی و برقی لحاظ خواهد شد. شما لازم است در ابتدا برقی یا شارژی بودن دریل را انتخاب کرده و سپس به بررسی قدرت عملکردی دستگاه بپردازید. این تفاوت بین دریل‌های برقی و شارژی بیشتر در نوع تأمین انرژی و ویژگی‌هایی که به دنبال هر شیوه وجود خواهد داشت، گنجانده شده است. در زیر بیشتر به توضیح و دسته‌بندی این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

بررسی تفاوت‌های دریل شارژی و برقی

بررسی تفاوت‌های دریل شارژی و برقی

شیوه تأمین انرژی موتور دریل

دریل شارژی: در دریل‌های شارژی همان‌طور که با کمی دقت به نام آن‌ها نیز متوجه خواهید شد، برای تأمین انرژی مورد نیاز دستگاه از باتری کمک گرفته می‌شود. این ابزار به باتری مخصوصی مجهز است. شما می‌توانید از پیش به‌ واسطه کابل‌های مربوطه دستگاه را به برق متصل کنید تا باتری کامل شارژ شود. حال این امکان را خواهید داشت تا در هر موقعیتی بدون نیاز به هر گونه منبع تأمین برق و سیم‌کشی تنها با فشردن شاسی از دستگاه استفاده کنید. تفاوت دریل شارژی و برقی در این بخش بسیار محسوس‌تر خواهد بود.
باید گفت که در این نمونه از دریل‌ها، با استفاده از باتری‌هایی با ولتاژ متفاوت، قدرت و دور موتورهای متنوعی ایجاد شده است. متناسب با قدرت دستگاه شما می‌توانید از آن برای پروژه‌های خود بهره‌برداری کنید.

دریل برقی: در این مدل شما همواره برای استفاده از دستگاه نیاز به اتصال برق خواهید داشت. دریل برقی به همراه دوشاخه و کابل اتصال عرضه می‌شود و فاقد باتری است. انرژی الکتریسیته در این ابزار بدون ذخیره‌سازی مستقیماً از منبع باعث به‌کارافتادن موتور خواهد شد. در این مدل نیز مانند دریل‌های شارژی با توجه‌ به توان موتور و جریان استاندارد درون دستگاه شما با انتخاب‌های متنوعی مواجه خواهید بود.

تفاوت دریل‌های شارژی و برقی در محدوده قدرت

نکته واضحی که در این بخش وجود دارد این است که روشی که به‌ منظور تأمین انرژی مورد استفاده واقع می‌شود، تأثیر به‌سزایی در محدوده قدرت دستگاه خواهد داشت. انواع دریل‌های برقی با توجه‌ به اینکه می‌توانند به شکل مستقیم انرژی الکتریسیته را از منبع دریافت کنند، قدرت و توانمندی بیشتری را در اختیار افراد قرار می‌دهند. به‌طور کلی باید گفت که دریل‌های برقی برای انجام پروژه‌های صنعتی سنگین و تخصصی طراحی شده‌اند. محدوده قدرت این مدل بسیار گسترده‌تر خواهد بود و شما به مهارت و کنترل بیشتری برای کار با آن احتیاج خواهید داشت.

در دریل‌های شارژی به‌واسطه استفاده از باتری شما با محدودیت قدرت محسوسی مواجه می‌شوید. این شیوه از طراحی، میزان اتلاف انرژی را افزایش داده و همین امر کاهش محدوده قدرت را به دنبال خواهد داشت. این نمونه از ابزارها بیشتر برای پروژه‌های سبک و ظریف و همچنین استفاده خانگی مناسب هستند.

مناسب‌ترین انتخاب برای دریل‌های شارژی و برقی با انبرچه

مناسب‌ترین انتخاب برای دریل‌های شارژی و برقی با انبرچه

راندمان کاری

جالب است بدانید که در انواع دریل‌های شارژی با کاهش میزان شارژ، شما شاهد افت قدرت دستگاه خواهید بود. این بدین معنی است که راندمان کاری با طول زمان استفاده از محصول رابطه عکس خواهد داشت. شما حین استفاده از دریل‌های برقی بدون توجه به طول مدت استفاده همواره می‌توانید از قدرت و راندمان کاری یکسانی بهره‌مند شوید. خوب است در این بخش به این نکته اشاره کنیم که هر دو این مدل‌ها به‌ واسطه فعالیت بدون وقفه با مشکلاتی نظیر داغ‌شدن مواجه خواهند شد و مهم است که به‌طور منظم وقفه‌های مربوط به استراحت و کاهش دمای دستگاه را مدنظر داشته باشید. بار دیگر از این تفاوت می‌توان این‌طور برداشت کرد که نمونه‌های برقی به‌ واسطه قدرت و حفظ راندمان خود مناسب پروژه‌های صنعتی بزرگ و تخصصی هستند.

حساسیت‌های استفاده از دستگاه

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم دریل‌های برقی برای فعالیت خود نیاز به اتصال مستقیم برق خواهند داشت. این ویژگی باعث می‌شود تا حساسیت‌های بیشتری حین استفاده از دستگاه وجود داشته باشد. توجه به مسائلی مانند:
• سلامت کابل‌های برق؛
• سلامت پریز و دوشاخه؛
• استفاده از محافظ؛
• ایمنی محیط از نظر نبود آب یا سایر آیتم‌های حساسیت‌زا؛
• توجه به دمای محیط؛
• مراقبت از سیم‌ها و اتصالات حین کار؛
• کنترل کابل و مهار آن به هنگام استفاده از دریل.

موارد گفته‌شده در بالا بسیار ضروری و حساس خواهند بود. اهمیت این نکات هنگامی که شما از دریل‌های برقی قوی با ولتاژ برق بالا استفاده می‌کنید، بسیار محسوس‌تر می‌شود. کار با انواع دریل‌های شارژی با توجه‌ به ظرافت بیشتر دستگاه و قدرت متعادل‌تر می‌تواند آسان‌تر و با آمادگی کمتری پیش برود.
تا به اینجا تلاش شد تا تفاوت دریل شارژی و برقی را از سایر زوایا بررسی کنیم. در صورتی‌ که برای انجام پروژه‌های خود نیاز به دریل دارید حتماً تحقیقات بیشتری در خصوص سایر ویژگی‌های دستگاه انجام دهید تا بدین شکل انتخابی ایمن و مناسبی داشته باشید.

جمع‌بندی

تفاوت دریل شارژی و برقی اساساً در نوع تأمین انرژی آن‌ها نهفته است و سایر گزینه‌ها همگی به دنبال همین مسئله و ساختار دستگاه بیان خواهند شد. در دریل‌های برقی با توجه‌ به امکان استفاده مستقیم از ولتاژ بالای برق و حذف حداکثری موقعیت‌های اتلاف انرژی، قدرت بیشتری در اختیار دارید و می‌توانید از این محصول در انواع پروژه‌های سنگین صنعتی استفاده کنید.

از سوی دیگر دریل‌های شارژی با باتری در ظرفیت‌های گوناگون به شکلی ظریف و سبک طراحی شده‌اند. در این نمونه از دریل‌ها به دلیل محدودیت ولتاژ دستگاه و کاهش انرژی با استفاده از آن، نمی‌توانید پروژه‌های سنگین‌ را پیش ببرید. دریل شارژی انتخابی بسیار مناسب برای انجام تعمیرات خانگی، ظریف و سبک خواهد بود. در انتها باید گفت که دریل شارژی و دریل برقی هر یک در انواع مختلف با نوع عملکرد و قدرت متنوع تولید می‌شوند. شما عزیزان می‌توانید برای تهیه انواع دریل‌های شارژی و برقی و همچنین آگاهی از برندهای تولیدکننده آن‌ها، به وب‌سایت انبرجه مراجعه فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید