ابزار برقی و شارژی, فرز و مینی فرز

معرفی انواع صفحه مینی فرز و کاربرد آن‌ها

معرفی انواع صفحه مینی فرز و کاربرد آن_ها

با یک دستگاه مینی فرز چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ انواع صفحه مینی فرز می‌تواند کاربرد این دستگاه را تعریف کند. در این مقاله قصد داریم انواع صفحه دستگاه مینی فرز و کاربرد آن‌ها را به شما توضیح دهیم؛ پس، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

صفحه مینی فرز چیست؟

صفحه مینی فرز به هر دیسکی گفته می‌شود که برای قرارگرفتن در یک دستگاه مینی فرز طراحی شده باشد. این صفحه‌ها با سرعت بالا می‌چرخند و عملیاتی مانند برش و پرداخت را انجام می‌دهند. بسته به برند و مدل ابزار و تنظیماتی که انتخاب می‌کنید، دیسک یا صفحه مینی فرز با سرعت ۲۸۰۰ دور در دقیقه تا ۱۲۰۰۰ دور در دقیقه می‌چرخد.
فقط با جابه‌جایی دیسک‌های مختلف در داخل و خارج از ابزار می‌توانید از مینی فرز خود برای کاربردهای مختلف استفاده کنید. کارهایی مانند برش، سنباده‌زنی، صیقل‌دادن، پاک‌کردن رنگ، حکاکی و موارد دیگر با دستگاه فرز قابل انجام است. علاوه بر این می‌توانید روی طیف گسترده‌ای از مواد مانند فلز، سنگ، ملات، آجر یا چوب کار کنید.

انواع صفحات مینی فرز

انواع صفحات مینی فرز

انواع صفحه مینی فرز

اکنون که با تعریف صفحه مینی فرز آشنا شدید، قصد داریم برخی از رایج‌ترین انواع صفحه مینی فرز که می‌توانید استفاده کنید و کارهایی که می‌توانید با آن‌ها انجام دهید را بررسی کنیم. نسخه‌های بزرگ و کوچک انواع صفحه متناسب با اندازه دستگاه شماست. برای اهداف کلی، یک دیسک بزرگتر را در نظر بگیرید. برای کار دقیق یک دیسک کوچکتر را انتخاب کنید.

صفحه سنباده مینی فرز

منطقی است که ابتدا در مورد صفحه سنباده که دیسک‌های گریت (grit discs) یا دیسک شن نیز نامیده می‌شوند، صحبت کنیم. اگر می‌خواهید فلز یا سنگ را سنباده بزنید به این نوع دیسک‌ها نیاز دارید. هر دیسک دارای یک ترکیب ساینده بوده که از دانه‌ها و یک عامل پیوند تشکیل شده است. بسته به اینکه می‌خواهید دانه‌های ساینده چقدر ریز یا درشت باشند، می‌توانید گریت بالاتر یا پایین‌تری را انتخاب کنید. ممکن است با یک صفحه سنباده با دانه‌های کم و درشت شروع کنید، تا سرعت را بالا ببرید و بعد برای صاف‌ترکردن سطح از یک سنباده با دانه‌های ریز استفاده کنید.

صفحه برش مینی فرز

در مرحله بعد ما صفحه‌های برشی را داریم که به‌عنوان دیسک‌های جداکننده نیز شناخته می‌شوند. اگر می‌خواهید فلزی را برش دهید می‌توانید این نوع صفحه برش را انتخاب کنید. در ضخامت صفحه‌های برش تغییراتی خواهید یافت. هر چه دیسک نازک‌تر باشد، راحت‌تر برش ایجاد می‌شود؛ اما، بیشتر مستعد شکستگی هستند. هر چه دیسک ضخیم‌تر باشد، محکم‌تر است و احتمال تاب‌برداشتن یا شکستگی در حین استفاده کمتر است؛ بنابراین، هنگام انتخاب انواع صفحه برش باید مزایا و معایب آن‌ها را در نظر داشته باشید. با این حال، در هر صورت سعی کنید خیلی محکم یا خیلی سریع به فلز فشار نیاورید. انجام این کار فقط احتمال آسیب‌رساندن به کار و شکستن صفحه مورد استفاده را افزایش می‌دهد.

بهترین نوع صفحات برش

بهترین نوع صفحات برش

صفحه برش الماس

اگر با سنگ‌های سخت کار می‌کنید انواع صفحه مینی فرز معمولی باعث ایجاد برش در آن نمی‌شود. شما به صفحه برش الماس نیاز دارید. همان‌طور که از نامش پیداست، سنگ‌های الماس در لبه‌های صفحه فولادی تعبیه شده است.
از آنجا که الماس دارای درجه سختی بالایی است، باعث برش کارآمد بتن، کاشی، سنگ و غیره… می‌شود؛ همچنین، دوام فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد؛ بنابراین، با صفحه الماس می‌توانید سریع‌تر و راحت‌تر کار کنید (حتی روی فلزات سخت‌تر). خرید صفحه برش الماس برای شما هزینه بیشتری خواهد داشت؛ اما، دوام بیشتری را به همراه دارد و در طولانی مدت مقرون‌به‌صرفه‌تر از آنچه به نظر می‌رسد، خواهد بود.

فلپ دیسک

هنگامی که با دستگاه مینی فرز کار می‌کنید نیاز به صیقل‌دادن دارید (به‌طور مثال برای صاف‌کردن جای جوش) احتمالا فلپ دیسک‌ها بهترین گزینه هستند. این نوع دیسک از مواد ساینده (معمولا اکسید آلومینیوم) استفاده می‌کنند که شبیه به دیسک سنباده است. تفاوت اصلی در اینجا این است که به جای یک قطعه صاف، دیسک فلپ از چندین لایه ورقه‌های ساینده (به نام فلپ) تشکیل شده‌اند. گاهی اوقات به آن‌ها چرخ‌های فلپ نیز گفته می‌شوند. اگر چه این نام برای چرخ فلپ شعاعی که روی مته یا ابزار چرخشی استفاده می‌کنید، مناسب‌تر است.

با دیسک فلپ می‌توانید عیوب جزئی از سطح را پاک کنید. زنگ‌زدگی را از بین ببرید و سطح را صیقل دهید؛ همچنین، اگر کارهای ریزی وجود دارد که با دیسک سنباده معمولی نمی‌توانید مدیریت کنید، ممکن است فلپ دیسک‌ها مناسب باشند. این دسته از انواع صفحه مینی فرز را می‌توان در کارگاه‌های خودروسازی، فلزکاری و صنایع ساخت استفاده کرد.

صفحه سیمی

یکی از متمایزترین انواع صفحه مینی فرز که می‌توانید تهیه کنید، صفحه سیمی است. می‌توانید از صفحه سیمی برای پاک‌کردن رنگ یا پاک‌کردن زنگ فلزها استفاده کنید؛ همچنین، می‌توانید فلز سخت را با صفحه سیمی جلا دهید؛ اما، به خاطر داشته باشید که در مواد نرم‌تر استفاده از صفحه سیمی منجر به ایجاد خط‌وخش می‌شود. این صفحه به‌ جای‌ داشتن دیسک برش یا سنباده شامل دسته‌هایی از مو است که به‌صورت شعاعی بیرون زده‌اند. این موها ممکن است باریک و صاف باشند یا ممکن است ضخیم و پیچ‌خورده باشند.

صفحه سیمی

صفحه سیمی

نوع صفحه سیمی که باید تهیه کنید به کاری که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد. موهای ضخیم و پیچ‌خورده به نوعی مانند دانه‌های درشت روی صفحه سنباده است. آن‌ها را برای کارهایی انتخاب کنید که به سرعت بیشتر از دقت نیاز دارند. برای کارهایی که به دقت بیشتری نیاز دارند از موهای صاف و ظریف استفاده کنید. توجه داشته باشید که هنگام کار با دستگاه مینی فرز باید همیشه از عینک ایمنی استفاده کنید. این مورد در حین استفاده از صفحه سیمی از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا گاهی اوقات سیم‌ها جدا می‌شوند و ممکن است به چشم شما آسیب برسانند.

انواع صفحات سیمی

انواع صفحات سیمی

دیسک استریپینگ رنگ

یک صفحه سیمی تنها گزینه شما برای برداشتن و پاک‌کردن رنگ نیست. دیسک جایگزینی که باید در نظر گرفته شود، دیسک استریپینگ رنگ است. اگر روی موادی مانند چوب، فایبرگلاس یا فلز نرم کار می‌کنید که می‌دانید استفاده از صفحه سیمی آن‌ها را خراش می‌دهد، ممکن است دیسک استریپینگ رنگ مناسب‌تر باشد. به جای پرزهای سیمی، یک دیسک استریپینگ رنگ دارای مواد پلی الیافی است. رنگ را با کارایی بالا پاک می‌کند این در حالی است که سطح زیرین را خراش نمی‌دهد؛ همچنین، می‌توانید از آن برای برداشتن اپوکسی یا باقی‌مانده مواد دیگر استفاده کنید.

دیسک استریپینگ رنگ

دیسک استریپینگ رنگ

پد پولیش مینی فرز

احتمالا از خودتان سوال کرده‌اید که آیا نوع به خصوصی از صفحه وجود دارد که مخصوص پولیش طراحی شده باشد. در واقع، چیزی که شما به دنبال آن هستید، یک پد پولیش است که به آن buffing pad یا بافینگ پد گفته می‌شود. انواع مختلفی از پدهای پولیش در بازار وجود دارد. شما باید ماده‌ای را انتخاب کنید که برای سطحی که روی آن کار می‌کنید مناسب باشد. برای سطوح ریز مانند پولیش ماشین خود یک بافینگ ساخته شده از پشم را انتخاب کنید.

مهم است که هنگام پولیش، کار را آهسته انجام دهید. اگر سرعت خیلی بالایی را انتخاب کنید احتمالا به سطح مورد نظرتان آسیب خواهید رساند. مینی فرزهای بزرگتر به احتمال زیاد سرعت‌های مناسب برای کار را به شما ارائه می‌دهند.

شاید تمایل به خواندن این مقاله را داشته باشید: هر آنچه که لازم است از تفاوت مینی فرز با فرز بدانید.

پد پولیش

پد پولیش

صفحه سنباده بتن

با دیسک‌های مناسب، دستگاه مینی فرز شما نه تنها می‌تواند فلز را مدیریت کند، بلکه حتی می‌تواند بتن را صیقل دهد. اشکال مختلفی از صفحه‌های سنباده وجود دارد. می‌توانید انواع صفحه مینی فرز کاربید سیلیکونی یا الماس را پیدا کنید. گزینه‌های الماسی پرکاربردترین نوع است زیرا می‌توان از آن روی انواع مواد استفاده کرد که بادوام نیز هستند. همراه با مواد ساینده سخت، این صفحه از مواد محکمی مانند فایبرگلاس بادوام ساخته شده است. چنین موادی نه تنها عمر دیسک را حفظ می‌کند، بلکه به عبور آن از بتن کمک می‌کند. علاوه بر صیقل‌دادن بتن، می‌توان از آن‌ها برای صیقل‌ گرانیت، سنگ مرر، سنگ تراشی و غیره… نیز استفاده کرد.

صفحه سنباده بتن

صفحه سنباده بتن

صفحه مینی فرز مخصوص چوب

تا الان چند بار به برش و سنباده‌زدن چوب با استفاده از مینی فرز اشاره کرده‌ایم. همان‌طور که می‌دانید تعداد کمی از دیسک‌ها فقط برای مواد سخت‌تر مناسب هستند. اگر سعی کنید از آن‌ها برای برش یا کنده‌کاری چوب استفاده کنید، ممکن است به پروژه خود آسیب بزنید. دیسک‌های چوب‌بری معمولا دارای تیغه دندانه‌دار و دایره‌ای هستند. متوجه خواهید شد که نوک آن‌ها اغلب از کاربید ساخته شده است. دلیل استفاده سازندگان از کاربید این است که فوق‌العاده سخت خواهد بود.

از آنجایی که دندانه‌های کاربید بسیار سخت هستند، می‌توانید برش‌های تمیزی از چوب نرم و چوب سخت ایجاد کنید. علاوه بر این موضوع، بلکه می‌توانید قبل از اینکه نیاز به تیزکردن یا تعویض آن‌ها داشته باشید، از آن‌ها بارها استفاده کنید. برای برش چوب کاج، گیلاس، گردو، بلوط، ماهون، افرا یا هر چوب دیگری که می‌توان نام برد، این نوع از صفحات مینی فرز به خوبی کار می‌کنند.

صفحه مینی فرز مخصوص چوب

صفحه مینی فرز مخصوص چوب

کنده‌کاری روی چوب با صفحات مینی فرز

اگر می‌خواهید حکاکی کنید یا به چوب شکل دهید ممکن است لازم باشد از دیسک‌های برش چوب فراتر بروید و صفحه‌های کنده‌کاری چوب را انتخاب کنید. این دیسک‌ها معمولا شامل دندانه‌های کاربیدی نیز می‌شوند؛ اما، به جای یک دیسک تخت، یک دیسک حکاکی روی چوب بیشتر شبیه دونات دارد. دندانه‌ها در اطراف لبه‌ها قرار ندارند. در عوض، تمام سطح چرخ را می‌پوشانند. به‌طور معمول، تعداد آن‌ها به صد می‌رسد. این نوع دیسک مخصوصاً برای ایجاد یک سطح مقعر ایده‌آل است. مثلاً اگر داخل یک کاسه چوبی را حکاکی می‌کنید.

کنده‌کاری روی چوب با صفحات مینی فرز

کنده‌کاری روی چوب با صفحات مینی فرز

جمع‌بندی

به خاطر داشته باشید که کار روی چوب با کار روی فلز یا بتن کمی متفاوت است. این مواد معمولاً همگن هستند. از طرف دیگر چوب دارای خطوط و گره‌های طبیعی است. هنگام کار با حکاکی روی چوب یا دیسک برش، باید مراقب باشید که ابزار شما گیر نکند. برخی از چرخ‌ها بیشتر از بقیه مستعد این مشکل هستند. امیدواریم در این نوشته توانسته باشیم برخی از پرکاربردترین انواع صفحه مینی فرز را به شما معرفی کنیم. شما عزیزان می‌توانید نظرات و پشنهادت خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید