ابزار برقی و شارژی, فرز و مینی فرز

مهم‌ترین کاربرد های فرز سنگبری

مهم_ترین کاربرد های فرز سنگبری

دستگاه سنگ فرز قادر است تا انواع سنگ و فلز سخت را برش دهد به همین دلیل در بسیاری از صنایع از آن برای انجام اعمال برشی یا سایشی استفاده می‌کنند. این دستگاه برقی جز دستگاه‌های چندکاره محسوب می‌شود که در صنایع خودروسازی، ساختمان‌سازی، برش و طراحی زیورآلات و … مورد استفاده قرار می‌گیرد و به جرئت می‌توان گفت که یکی از محبوب‌ترین ابزارهایی است که از آن برای انجام کارهای سنگین، نیمه سنگین و سبک استفاده می‌شود. اگر قصد داشته باشید تا یک برش عمیق در یک سطح ایجاد کنید بهترین انتخاب شما می‌تواند همین دستگاه فرز باشد. در ادامه این مقاله شما را با کاربرد فرز سنگبری بیشتر آشنا می‌کنیم.

دستگاه فرز سنگبری چیست؟

سنگ فرز دارای یک موتور است که شما می‌توانید بر اساس نیاز خود روی آن یک صفحه، دیسک یا یک برس نصب کرده و از آن برای برشکاری، تراشکاری، پولیش و … استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول RPM بالای آن است. RPM در واقع همان سرعت چرخاندن دیسک یا صفحه است که در این دستگاه در هر دقیقه به تعداد بالایی می‌چرخد و باعث برش‌دادن انواع سنگ و فلز می‌شود. موتور این وسیله باعث به چرخش درآوردن دیسک با سرعت بسیار بالایی خواهد شد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این دستگاه به کمک برق و انرژی باد کار می‌کند.
میزان PRM در دستگاه‌های فرز مختلف، دارای تفاوت‌هایی است. به‌عنوان‌مثال می‌توان گفت که PRM فرز آهنگری حدود هشت هزار و پانصد دور بوده و PRM فرز سنگبری چیزی در حدود شش هزار دور است.

این دستگاه‌ها دارای صفحه‌ها و دیسک‌هایی هستند که در سایزهای مختلفی در بازار وجود دارند که شما می‌توانید بر اساس نیاز خود از دیسک‌ها در قطرهای ۴ تا ۹ اینچ استفاده کنید. دستگاه سنگ فرز دارای صفحه‌های مختلفی است که از جنس‌های متفاوتی ساخته شده‌اند. یکی از بهترین جنس‌های آن‌ها دیسک‌های الماسی هستند. دیسک‌های الماسی که برای انواع سنگ فرز استفاده می‌شوند معمولاً دارای طول عمر بالا و قدرت برش بسیار خوبی هستند؛ اما، طبیعتاً قیمت‌های بالایی دارند. البته باید بدانید که انواع مختلف دیگری از آن‌ها وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید سطوحی که دارای سختی کمتری است را برش دهید.

دستگاه فرز سنگبری چیست؟

دستگاه فرز سنگبری چیست؟

کاربرد فرز سنگبری چیست؟

به‌طور کلی می‌توان دستگاه‌های فرز را به دو دسته مینی فرز و فرز تقسیم‌بندی کرد که در ادامه به بررسی آن‌ها و مهم‌ترین کاربرد فرز سنگبری خواهیم پرداخت.

برش‌زدن سطوح: اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربرد فرز سنگبری برش‌زدن سطوح مختلف و به ویژه سنگ‌ها در هنگام ساختمان‌سازی است. علاوه بر این، از آن برای برش‌دادن انواع کاشی و سرامیک هم استفاده می‌شود.

صاف‌کردن سطوح: از این دستگاه تنها برای برش استفاده نمی‌شود بلکه یکی از مهم‌ترین کاربردهایی که دارد صاف‌کردن سطوح مختلف از طریق سایش آن‌هاست. به‌طور معمول در بسیاری از ساختمان‌سازی‌ها بعد از انجام کار برخی از سنگ‌ها یا فلزها بیرون می‌زنند که با استفاده از فرز سنگبری سطح آن‌ها سایش داده می‌شوند تا همسطح با سطوح دیگر شوند.

تمیز‌کردن سطوح: روی این دستگاه می‌توان انواع برس‌های سیمی، دیسک‌های مرتبط و سنباده‌ها را نصب کرد تا از آن برای زنگ‌زدایی و رنگ‌زدایی انواع فلزات استفاده شود. صفحه این دستگاه به‌صورت ۹۰ درجه با بدنه آن قرار می‌گیرد، به همین دلیل می‌تواند به‌راحتی برای انجام این کارها مورد استفاده واقع شود.

پولیش: از این دستگاه برای پولیش‌زدن استفاده می‌شود. برای انجام این کار می‌توانید سری پولیش را روی فرز سنگبری نصب کنید و سپس کارهای خود را انجام دهید.

تیز‌کردن: یکی دیگر از کاربردهای فرز سنگبری تیزکردن انواع تیغه‌هاست که برای این کار از صفحه‌های تیزکننده در سر دستگاه استفاده می‌شود.

سوراخ‌کاری و فرم‌دهی: یک نوع از انواع سنگ فرز با نام اور فرز وجود دارد که بیشتر در نجاری‌ها از آن استفاده می‌کنند. از این محصول بیشتر برای انجام سوراخ‌کاری، فرم‌دهی و پرداخت چوب در نجاری‌ها استفاده می‌شود.

 

شاید تمایل به خواندن این مقاله را داشته باشید: هر آنچه که لازم است از تفاوت مینی فرز با فرز بدانید.

کاربرد انواع مختلف دستگاه سنگ فرز

دستگاه‌های سنگ فرز دارای مدل‌های مختلفی هستند که هر کدام از آن‌ها موتورهایی با توان‌های متفاوت دارند. علاوه بر این دارای صفحه‌های مختلفی نیز هستند. به‌طور معمول صفحه‌ها و دیسک‌های ۴ اینچی محبوب‌تر از سایر صفحات هستند و کاربرد بیشتری هم در برش‌زدن سطوح مختلف دارند؛ البته، صفحه‌ها در اندازه‌های دیگر هم کاربردهای خاص خود را دارند.

اگر شما نیاز ندارید تا به صورت مداوم با دستگاه سنگ فرز کار کنید یا سطوحی که قصد برش‌زدن آن‌ها را دارید سخت نیستند، می‌توانید از مدل‌هایی استفاده کنید که موتوری با توان کمتر دارند. اگر از سنگ فرز در کارهای ساختمانی و سخت استفاده می‌کنید به شما توصیه می‌کنیم حتماً محصولی را خریداری کنید که موتوری با میزان برق ورودی ۵ تا ۹ آمپر داشته باشد، زیرا این نوع دستگاه قدرت بیشتری دارد و شما می‌توانید مدت زمان بیشتری هم با آن کار کنید.

علاوه بر فلزات می‌توان این کارها را روی انواع سطوح چوبی نیز انجام داد و تراش‌های مختلفی را روی این سطوح ایجاد کرد. از دیگر کاربردهای سنگ فرز ایجاد شیارهای مختلف روی سطوح است. دقت داشته باشید که اگر برای برش قصد دارید از صفحات ۱۸ سانتی‌متر یا بیشتر استفاده کنید باید حتماً دستگاه فرز سنگبری را خریداری کرده تا بتوانید در عمق بالا برش‌های خود را انجام دهید.

کاربرد انواع مختلف دستگاه سنگ فرز

کاربرد انواع مختلف دستگاه سنگ فرز

ویژگی‌های انواع سنگ فرز

فرز سنگبری دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مربوط به خود را دارند اما به‌طور کلی در زیر به برخی از ویژگی‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم:

• همان‌گونه که بیان کردیم کاربرد فرز سنگبری در انجام کارهای سنگین و ساختمانی بسیار زیاد است و به همین دلیل یک سیستم محافظت‌کننده دارد تا در هنگام انجام کارهای سخت از آن محافظت به عمل آورد و از آسیب‌دیدن دستگاه جلوگیری کند.

• این دستگاه‌ها قابلیت تنظیم‌ شدن دارند و می‌توان بخش‌های مختلف آن‌ها را در مواقع نیاز از هم جدا کرد.

• موتور اکثر این دستگاه‌ها ذغالی است و در صورت کارکردن زیاد باید ذغال آن تعویض شود. برخی از این محصولات دارای سیستمی هستند که در زمان پایان‌یافتن ذغال، خاموش می‌شوند و با این کار از آسیب‌دیدن موتور جلوگیری خواهد شد.

• این دستگاه‌ها دارای اجزای مختلفی هستند؛ به‌عنوان مثال، برخی از آن‌ها دارای تجهیزاتی بوده که می‌توان آن‌ها را روی فرز نصب کرده و دستگاه را به جاروبرقی متصل کرد.

نکات ایمنی در هنگام کار با سنگ فرز

حال که با کاربرد فرز سنگبری آشنا شده‌اید بهتر است تا به شما نکاتی را بیاموزیم تا در هنگام کارکردن با این دستگاه دچار آسیب‌دیدگی نشوید، زیرا متأسفانه بسیاری از افراد و به ویژه استادکاران این وسیله را دست کم می‌گیرند و این موضوع می‌تواند حوادث مختلفی را ایجاد کند.

موتور سنگ فرز می‌تواند صفحه را در هر دقیقه حدود ۸ هزار دور بچرخاند. به همین دلیل در هنگام برخورد با سطح ممکن است تکه‌های آن به سرعت به سمت بدن شما پرتاب شوند؛ بنابراین، شما باید از عینک‌های ایمنی استفاده کنید. فرزها معمولاً دارای حفاظ‌هایی هستند که در هنگام کارکردن با دستگاه باید از آن‌ها استفاده شود تا ایمنی شما بالاتر برود؛ اما، ممکن است بارها دیده‌ باشید که بسیاری از افراد محافظ‌های سنگ فرز را جدا می‌کنند تا بتوانند از صفحه‌های بزرگ‌تری استفاده کنند. در صورت انجام چنین کاری فرد با خطرات زیادی مواجه خواهد شد. علاوه بر استفاده از ابزارهای گفته‌شده بهتر است تا از گوش‌گیرها نیز استفاده کنید تا سروصدای ایجادشده در هنگام برش و سایش برای شما مزاحمتی ایجاد نکند.

نکات ایمنی در هنگام کار با سنگ فرز

نکات ایمنی در هنگام کار با سنگ فرز

سخن پایانی

سنگ فرز را می‌توان نوعی از دستگاه‌های صنعتی در نظر گرفت که دارای ساختارهای پیچیده‌ای هستند و قادر خواهند بود به‌راحتی سطوح بسیار سخت را برش دهند. شما می‌توانید انواع مختلف دستگاه سنگ فرز را در فروشگاه‌ها تهیه کنید؛ اما، به این نکته توجه داشته باشید که همواره باید از بهترین و معتبرترین فروشگاه محصولات خود را خریداری کنید. فروشگاه انبرچه به‌عنوان یکی از عاملین فروش، انواع مختلف ابزارها و به خصوص سنگ فرز را به‌صورت آنلاین و حضوری عرضه می‌کند که شما می‌توانید بر اساس نیاز خود آن‌ها را خریداری فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید