ابزار برقی و شارژی, دریل

دریل برقی چیست؟ _ آموزش جامع استفاده از دریل برقی

آموزش جامع استفاده از دریل برقی

دریل برقی یکی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین ابزار های خانه و محل کار شماست. از این ابزار پرکاربرد می‌ توانید برای ایجاد سوراخ‌ های ریز برای قرار دادن میخ‌ ها و یا سوراخ‌ های بزرگ برای استفاده‌ های صنعتی استفاده کنید. دریل‌ های برقی انواع مختلفی دارند که در ادامه تمامی این موارد را معرفی کردیم و شما با مطالعه این مقاله به راحتی می‌ توانید برای کار خود یک نوع خوب دریل را انتخاب کنید.

از آنجایی که دریل برقی یک ابزار بسیار ارزشمند و پر کاربرد در زندگی روزمره است، استفاده غیر استاندارد و غیر صحیح از آن می‌ تواند آسیب‌ های بسیار جدی و بزرگی به وجود آورد. نحوه استفاده از دریل برقی یکی از مهم‌ترین مباحثی است که هر شخص باید در طول زندگی‌اش آن را کامل بداند. به همین منظور قدرت بالای این ابزار نیازمند به دقت بالایی است که در صورت بروز خطا، مشکلات جبران ناپذیر ایجاد نشود. همچنین استفاده صحیح از این ابزار باعث مصرف انرژی کمتر، مته‌ های سالم‌تر و در نتیجه استهلاک کمتر می‌ شود.

دریل برقی چیست؟

دریل برقی ابزاری با موتور الکتریکی است که یک مته قابل تعویض در نوک آن وجود دارد و با چرخاندن آن باعث انجام امور مختلف مانند سوراخ کردن در ابعاد مختلف، سفت کردن پیچ‌ های متفاوت و … می‌ شود. یادگیری استفاده از دریل یک مهارت بسیار مهم است که هر فردی باید آن را فرا بگیرد. دریل‌ های برقی سیستم‌ های بسیار ساده و معمولی دارند به طوری که هر شخصی می‌ تواند از آن‌ ها استفاده کند.

معرفی اجزای دریل برقی

معرفی اجزای دریل برقی

معرفی اجزای دریل

دریل‌ های برقی ساختار بسیار ساده‌ای دارند و به آسانی می‌ توانید آن‌ ها را بشناسید. در ادامه اجزای عموم دریل‌ ها را معرفی خواهیم کرد تا با آن‌ ها آشنا شوید.

مته (Drill bit):

این قسمت نوک تیز ممکن است طراحی مارپیچ داشته باشد یا شبیه انتهای یک پیچ گوشتی باشد.

• در اشکال و اندازه‌ های مختلف موجود است.

• یک مته را با توجه به سوراخی که برای پروژه خود نیاز دارید انتخاب کنید.

• برای چرخاندن پیچ‌ ها از مته‌ های مخصوص پیچ استفاده کنید.

• از مته‌ های نوک تیز برای سوراخ کردن سوراخ‌ ها استفاده کنید.

• به سایز بندی مته‌ ها دقت کنید و متناسب با نیاز خود سایز مته را انتخاب کنید.

 

شاید تمایل به خواندن این مقاله را داشته باشید: انواع مته و کاربرد هر کدام

پایه نگهدارنده مته (Chuck):

این قسمت نگهدارنده و تنظیم کننده مته است که مته روی آن سوار می‌ شود و آماده استفاده می‌ شود.

• دستی را تصور کنید که انگشتانش کاملاً باز است، سپس در حال بسته شدن برای گرفتن چیزی است. این کاری است که چاک یا سه نظام انجام می‌ دهد. مته را می‌ گیرد، در جای خود نگه می‌ دارد و اجازه می‌ دهد بچرخد.

• برخی از چاک‌ ها برای تعویض مته‌ ها به کلید خاصی نیاز دارند. بیشتر آنها برای تعویض مته ها به ابزار اضافی نیاز ندارند، زیرا می‌ توانید آنها را با دست باز کنید.

ماشه (Trigger):

شما باید این قطعه را فشار دهید تا دریل کار کند و مته بچرخد. این یک ماشه استاندارد است که با انگشت دست قابل فشردن است. هنگامی که ماشه را رها می‌ کنید، مته در حال چرخش، متوقف می‌ شود.

تنظیم گشتاور دریل (Clutch torque selector):

از این انتخاب‌گر برای افزایش یا کاهش سرعت مته استفاده می‌ شود.

• برای حفاری باید گشتاور و سرعت دریل را افزایش دهید.

• برای چرخاندن پیچ، گشتاور را کاهش دهید.

کلید های تنظیم جهت چرخش (Forward/reverse/off switch):

کلید یا دکمه‌ای است که جهت چرخش مته را تغییر می‌ دهد.

• یکی از جهت‌ های این کلید، مته را در جهت عقربه‌ های ساعت می‌ چرخاند تا بتوانید پیچ‌ ها را سفت کنید یا سوراخی ایجاد کنید.

• هنگام برداشتن یا باز کردن پیچ، برای معکوس کردن جهت چرخش مته دریل، وضعیت این دکمه را تغییر دهید. مته در خلاف جهت عقربه‌ های ساعت می‌ چرخد و برعکس می‌ شود.

• مته را به حالت چرخش معکوس قرار دهید تا مته از سوراخی که به تازگی دریل کرده‌اید به راحتی خارج شود.

باتری یا سیم (Battery or cord):

این منبع برق دریل شما است.

• برخی از دریل‌ ها سیمی هستند و برای استفاده باید حتماً به برق متصل شوند.

• سایر دریل‌ های شارژی، از باتری‌ های قوی برای تأمین منبع برق استفاده می‌ کنند.

 

شاید تمایل به خواندن این مقاله را داشته باشید: معرفی کامل و جامع باتری دریل شارژی

شارژر باتری (Battery charger):

اگر چه از نظر فنی جزو اجزای دریل‌ ها نیست اما دریل‌ های بیسیم برای شارژ باتری خود به آن نیاز دارند.

• باتری برای روشن کردن دریل باید به اندازه کافی شارژ یا برق داشته باشد.

• در هنگام شارژ حتماً باتری را به طور کامل روی شارژر قرار دهید و مطمئن شوید که باتری در حال شارژ است.

مقایسه دریل شارژی و دریل سیمی

دریل‌ ها در دو نوع سیمی و بی‌سیم یا شارژی عرضه می‌ شوند. دریل برقی سیمی قدرت و استحکام بیشتر را در ازای متصل بودن به برق ارائه می‌ دهند. دریل‌ های شارژی که منبع برق آن‌ ها از باتری لیتیوم یونی تهیه می‌ شود دیگر نیازی به اتصال مستقیم به برق ندارند اما باتری‌ های آن‌ ها عمر مشخصی دارند و قیمت باتری‌ هایشان بالاست. دریل‌ های شارژی بیشتر مناسب استفاده‌ های معمولی و روتین هستند.

شاید تمایل به خواندن این مقاله را داشته باشید: آشنایی کامل با دریل های شارژی

مته_ های دریل برقی

مته_ های دریل برقی

انتخاب دریل برقی مناسب

دریل برقی را باید بر اساس نیاز ها و کار های خود انتخاب کنید. اگر فقط برای کار های سبک مثل نصب آینه، نصب چوب لباسی یا قفسه کتاب و سفت کردن پیچ و آهن که گهگاهی پیش می‌ آید به دریل برقی نیاز دارید، یک دریل شارژی ارزان قیمت و سبک ۸ تا ۱۰ ولتی نیز کار شما را راه می‌ اندازد.

برای کار های متوسط مانند آویزان کردن ورق‌ های چوبی کمی سنگین و امور متوسط که انرژی بیشتری از دریل می‌ گیرد، یک دریل بی سیم ۱۸ ولتی برایتان کافی است.
همچنین اگر استفاده روزمره بالایی دارید و می‌ خواهید سوراخ با مته‌ های متفاوت ایجاد کنید یک دریل شارژی ۲۰ ولتی یا یک دریل سیمی خریداری کنید.

دریل سیم دار:
۱. مناسب مشاغل بزرگ
۱. اتصال دائم به برق

دریل شارژی:
۱. مناسب برای کار های سبک
۲. سرعت مناسب

نکات ایمنی استفاده از دریل

همان طور که گفته شد دریل‌ های برقی در صورت استفاده نادرست بسیار خطرناک هستند. همیشه در هنگام استفاده از دریل‌ های برقی در هر ظرفیت و نوعی و همچنین در هر کاری از جمله سفت کردن پیچ یا سوراخ بزرگ، حتماً از چشمان خود محافظت کنید. این نکته ایمنی بسیار مهم است. اگر از دریل‌ های ولتاژ متوسط یا رو به بالا استفاده می‌ کنید حتماً از گوش‌ های خود در برابر صدای بسیار زیاد یا موارد خطرناک دیگر محافظت کنید. مته‌ های دریل صدایی بیش از ۱۰۰ دسی بل ایجاد می‌ کنند که میانگین صدای بیش از ۶۵ دسی‌ بل به مرور زمان به قوه شنوایی شما آسیب وارد می‌ کند.

دریل‌ ها به طور دائم و در صورت استفاده نا صحیح مچ دستان شما را تحت فشار قرار می‌ دهند و اگر زاویه گرفتن دریل صحیح نباشد ممکن است دریل به خوبی عمل نکند و یا همچنین مچ دستان شما را بشکند. این مشکل زمانی رخ می‌ دهد که نیروی گشتاور دریل بیش از نیروی مچ دستان شما باشد. پس اگر حس کردید دریل را نمی‌ توانید به خوبی نگهدارید حتماً استفاده از آن را متوقف کنید. دریل‌ هایی که دسته‌ های بیشتری دارند برای مدیریت آسان‌تر می‌ باشند و بروز این خطر را به ندرت کاهش می‌ دهند. همچنین اگر دریل شما دسته کمکی ندارد حتماً با دست دیگر خود یک قسمت محکم از دریل را بگیرید تا بهتر بتوانید آن را مدیریت کنید.

از دیگر نکات ایمنی استفاده از دریل ها

دریل‌ های برقی مخصوص پیچ که از سرعت کمتری نسبت به دریل‌ های دیگر برخوردار هستند می‌ توانند پیچ‌ های شما را در هر جهتی که نیاز دارید محکم کنند. این نوع دریل معمولاً با مته‌ های مخصوص پیچ با سایز های متفاوت فروخته می‌ شوند که می‌ توانید یک ست کامل از مته‌ های آن تهیه و استفاده کنید.
اعداد هک شده روی مته‌ ها، سایز های مته‌ ها را نمایش می‌ دهند. همچنین دریل‌ های قوی‌تر نیز مته‌ های سوراخ کن مخصوص خود را دارند. این مته‌ ها که معمولاً از سایز های ۱.۱۶ اینچ تا ۱.۲ اینچ هستند در فروشگاه انبرچه در دسترس هستند همچنین سایز های کوچک‌تر یا بزرگ‌تر را نیز می‌ توانید متناسب با کار خود خریداری کنید.

نکته: همیشه به تیز بودن مته‌ ها دقت کنید و اهمیت دهید. برای حفاری تمیزتر و دقیق‌تر و همچنین ایمن‌تر از مته‌ های تیز استفاده کنید. مته‌ های کند و قدیمی نیاز به فشار بیشتری برای حفاری دارند و در نهایت در زمان بیشتری کار شما را با کیفیت کمتری انجام می‌ دهند.

آموزش تعویض مته دریل برقی

آموزش تعویض مته دریل برقی

تعویض مته دریل برقی

همان طور که می‌ دانید دریل‌ ها ابزار هایی هستند که می‌ توانند امور متفاوتی مانند حفاری انجام دهند. برای این کار شما نیاز دارید از مته‌ های متفاوتی استفاده کنید تا بتوانید سوراخ‌ هایی با سایز های متفاوت حفاری کنید و یا پیچ‌ هایی با سایز های متفاوت محکم کنید.

نکته: اگر به تازگی از مته خود استفاده کرده‌اید بهتر است دقایقی صبر کنید تا مته استفاده شده خنک شود. مته‌ای که روی دریل بوده و استفاده شده به دلیل اصطکاک ایجاد شده داغ می‌ شود و ممکن است به دستان شما آسیب بزند. همچنین می‌ توانید از دستکش مخصوص استفاده کنید و سریعاً مته خود را تعویض کنید.

آموزش تعویض مته دریل برقی

نکته مهم: قبل از تعویض مته حتماً دریل خود را از منبع برق جدا کنید زیرا ممکن است ناخواسته دریل شروع به کار کند و به شما آسیب بزند.
برخی دریل‌ ها مانند دریل‌ های شارژی، با چرخاندن پایه‌ های مته در خلاف جهت عقربه‌ های ساعت، مته خود را آزاد می‌ کنند و می‌ توانید مته جایگزین استفاده کنید. برای این کار کمی پایین‌تر از پایه نگهدارنده مته سیستمی تعبیه شده است تا در زاویه‌ای که مته رو به شماست، اگر به خلاف عقربه‌ های ساعت بپیچانید پایه‌ های نگهدارنده شل می‌ شوند و می‌ توانید مته جدید را جایگزین کنید.

اکثر دریل‌ ها شیار هایی دارند که با استفاده از ابزاری T شکل باز و بسته می‌ شوند و می‌ توانید مته‌ های خود را تعویض کنید. برای تعویض مته دریل برقی باید با استفاده از آچار مخصوص، شیار های سر دریل را آزاد کنید. برای این کار سر آچار T شکل را روی سوراخ تعبیه شده سر دریل قرار دهید و دندانه‌ های آچار را روی دندانه‌ های سر دریل قرار دهید و با کمی فشار در جهت خلاف عقربه‌ های ساعت و در زاویه‌ای که مته رو به شماست فاصله پایه‌ های نگهدارنده مته را زیاد کنید. این پایه‌ ها را اندازه مته جدید خود باز کنید و مته قبلی را خارج و مته جدید را جایگزین کنید.

در نهایت مته را نگهدارید و با آچار مخصوص پایه‌ های نگهدارنده را محکم کنید تا مته محکم و آماده استفاده شود. دقت کنید محکم کردن مته یکی از موارد بسیار ضروریست که باید به آن دقت کنید.

شروع کار با دریل

در ابتدا پس از قرار دادن مته مورد نظر، دریل را محکم در دستان خود بگیرید به گونه‌ای که کامل به دریل مسلط باشید. قبل از اینکه دریل خود را روشن کنید بهتر است اول دریل را روی محل مورد نظر قرار دهید و به آرامی شاسی دریل را بفشارید تا کم‌کم شروع به چرخش کند. همچنین اگر از دریل برای محکم کردن پیچ‌ ها استفاده می‌ کنید بهتر است قبل از استارت، مته دریل را روی پیچ مورد نظر قرار دهید و سپس دریل را روشن کنید.

نکته: اگر از دریل برای سفت کردن پیچ‌ ها استفاده می‌ کنید حتماً گشتاور دریل را پایین آورید. با این کار می‌ توانید کار خود را با دقت بیشتری انجام دهید. کم کردن گشتاور دریل، مته را با سرعت کمتر اما با قدرت بیشتری می‌ چرخاند.

روی دریل برقی فشار دهید

همان طور که گفته شد برای بازدهی بیشتر دریل بهتر است در مواقعی که فشار زیادی روی دریل نیست، به آن فشار وارد کنید تا دریل بهتر عمل کند. اما در اکثر موارد کمی فشار به جهت ثابت نگه داشتن دریل هم کافی است. اما دقت داشته باشید در برخی موارد مانند سوراخ‌ های روی زمین، وزن خود دریل به اندازه کافی فشار ایجاد می‌ کند و فشار اضافی دیگری نیاز نیست.

نکته: فشار بیش از حد به دریل منجر به شکستن مته آن و آسیب به دریل می‌ شود. حتماً در زمان استفاده از دریل به اندازه کافی به دریل فشار وارد کنید و اگر می‌ بینید دریل با هر مقدار فشار عمل نمی‌ کند از فشار اضافی خودداری کنید.

نتیجه گیری

دریل برقی یکی از مهم ترین ابزار های هر خانه‌ای است که هر فردی باید کار با آن را یاد بگیرد. در این مقاله به طور کامل با بخش‌ های دریل آشنا شدید و از این پس می‌ توانید دریل مورد نیاز خود را انتخاب کنید. انواع دریل را شناختید و تصمیم گیری برای انتخاب دریل بیسیم یا با سیم برایتان آسان شده است. مزایا و معایب هر کدام از دریل‌ ها را بررسی کردید و با آموزش‌‌ های داده شده دیگر شما یک متخصص دریل هستید.

نوشته های مرتبط

1 نظر در “دریل برقی چیست؟ _ آموزش جامع استفاده از دریل برقی

  1. بازتاب: Anonymous

دیدگاهتان را بنویسید