دریل, دریل چکشی

دریل چکشی – معرفی جامع دریل های چکشی

معرفی کامل دریل های چکشی

دریل چکشی یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین وسیله در حوزه ابزارآلات می باشد. همچنین دریل های چکشی یکی از مدل های متنوع دریل ها محسوب می شوند. دریل های چکشی در خانواده ابزار های برقی و شارژی قرار می گیرند.

دریل چکشی چیست؟

وظیفه اصلی دریل ها ایجاد سوراخ در دیوار، چوب، فلز و بسیاری از اشیا دیگر است که دریل های معمولی مکانیزمی چرخشی برای سوراخکاری دارند اما دریل های چکشی عملیات سوراخ کاری چرخشی را به صورت چکشی انجام می دهد. به این صورت که همانند چکش ضربه های متوالی و پی در پی در اشیا وارد می آورند. می توان گفت مزیت این نوع از دریل ها به نسبت دریل های معمولی در قدرت بالا و سوراخکاری عمیق و حرفه ای آن ها خواهد بود.

دریل چکشی در دو دسته برقی و شارژی قرار گرفته است. که در حالت برقی به وسیله پریز برق می توان از آن استفاده نمود و در حالت شارژی به کمک باتری که از قبل شارژ شده است، کار می کنند. از دریل های چکشی برقی فقط در مکان هایی که جریان برق وجود دارد می توان استفاده کرد اما دریل های شارژی قابلیت استفاده در همه مکان ها را دارند بنابراین می توان گفت که قابلیت حمل و نقل پذیری را دارا هستند.

دریل چکشی برقی

دریل چکشی برقی

دریل های چکشی به صورت ۲ حالته و ۳ حالته موجود هستند. اگر این دریل ها ۲ کاره باشند یعنی هم به صورت دریل معمولی می توان از آن ها استفاده کرد و هم به صورت دریل چکشی. اما اگر این نوع از دریل ها ۳ کاره باشند علاوه بر دو مورد ذکر شده به صورت دریل های بتن کن نیز قابل استفاده هستند. از دریل های بتن کن می توان برای تخریب کردن بتن استفاده نمود.

نکات قابل توجه در حین خرید دریل چکشی

۱. موتور دستگاه: یکی از مهمترین قسمت های دریل ها موتور این وسیله می باشد. که هر چه قدر این موتور قدرتمندتر باشد توان آن نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین باید متناسب با نوع کاری که قرار است با دریل انجام بدهید به توان موتور این وسیله توجه کنید. زیرا اگر دستگاهی انتخاب نمایید که قدرت کمی داشته و برای انجام کار های خانگی و سبک مناسب باشد از آن برای انجام کار های حرفه ای استفاده کنید سبب کوتاه شدن طول عمر دریل و حتی خراب شدن آن می شود.
۲. سرعت گردش آزاد: سرعت دریل ها نیز یکی دیگر از پارامتر های مهم در انتخاب دریل ها می باشد. بعضی از دریل ها توانایی کنترل سرعت را دارند به این معنا که کاربر می تواند سرعت دستگاه را در بازه های مشخصی کم و زیاد نماید. اما بسیاری از دریل ها نیز این قابلیت را ندارند. که باید متناسب با نوع کاری که با دریل انجام می دهید داشتن یا نداشتن قابلیت تنظیم سرعت را انتخاب نمایید.
۳. وزن دریل: نکته بعدی و قابل اهمیت وزن این وسیله می باشد. هر چه قدر که وزن دریل ها کمتر باشد کار کردن با آن ها راحتر خواهد بود.
۴. گارانتی: یکی از مواردی که باید در حین خرید دریل های چکشی به آن توجه نمایید داشتن و یا نداشتن گارانتی است. اغلب دریل ها ممکن است گارانتی نداشته باشند که بستگی به نوع انتخاب خودتان خواهد داشت.
۵. قیمت: مسلما مهمترین پارامتر قیمت این گونه از وسایل می باشد. قیمت به نوع کاربرد و قابلیت ها، برند بودن، داشتن گارانتی و بسیاری از موارد دیگر وابسته خواهد بود.
نکات مهم در حین خرید دریل ها

نکات مهم در حین خرید دریل ها

از دیگر نکات فرعی مربوط به خرید دریل ها

۱. نرخ ضربه: نرخ ضربه به این معنی می باشد که چه تعداد ضربه دریل های چکشی در هر دقیقه به اشیا مختلف وارد می کنند. این مقدار نیز بستگی به نوع کارتان دارد. البته نرخ ضربه در اکثر دریل ها از هزار ضربه در دقیقه به بالا می باشد.
۲. دکمه چپ گرد و راست گرد: این دکمه برای تعیین جهت حرکت مته در جهت عقربه های ساعت و خلاف حرکت عقربه های ساعت تعبیه شده است. همه دریل ها این دکمه را دارا می باشند.
۳. دکمه قفل: از این دکمه می توان برای قفل کردن دریل ها استفاده کرد به طوری که اگر قفل را باز نکنید نمی توانید از دریل استفاده نمایید.
۴. دسته جانبی: دسته جانبی برای انجام کار ها به صورت طولانی مدت می تواند بسیار مهم و ضروری باشد. این دسته کمک خواهد کرد که دست انسان خسته نشود و یا دریل از دستمان لیز نخورد. همچنین برای افرادی که تازه کار هستند بسیار مفید خواهد بود.
ممکن است نکات بیشتر از موارد گفته شده در بالا برای کاربرانی که قصد خرید کردن دارند وجود داشته باشند. بنابراین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده انواع دریل ها از جمله دریل های چکشی و همچنین خرید محصولات مورد نیاز خود به صفحه دریل مراجعه فرمایید.

تفاوت دریلهای چکشی با دریلهای گیربکسی

همان گونه که در بالا گفته شد دریل های چکشی برای ایجاد سوراخ به صورت چکشی در اشیا مختلف کاربرد دارند. یکی از کاربرد هایی که این نوع از دریل ها می توانند داشته باشند برای باز و بسته کردن پیچ و مهره ها است.
دریل های گیربکسی مناسب برای باز و بسته کردن پیچ و مهره ها می باشند البته با مکانیزم چرخشی و نه چکشی. دریل های پیچ گوشتی نیز برای باز و بسته کردن پیچ ها مناسب هستند اما دریل های گیربکسی بسیار قدرتمند تر و بهتر از دریل پیچ گوشتی عمل می نمایند. بنابراین بهتر است برای انجام کار های تخصصی در رابطه با پیچ و مهره ها به جای استفاده از دریل چکشی از دریل گیربکسی استفاده نمایید.
مزیت دیگر که دریل گیربکسی دارد وزن کمتر و سبک بودن آن می باشد. البته می توان گفت که سرعت این نوع از دریل ها به نسبت کمتر از دریل چکشی می باشد.
دریل گیربکسی

دریل گیربکسی

 

انواع سه نظام

سه نظام به قسمتی در بالای دریل گفته می شود که مته ها در آن جا قرار می گیرند. به طور کلی دو نوع سه نظام موجود می باشد: سه نظام اتوماتیک و سه نظام آچار خور. سه نظام آچار خور به این صورت خواهد بود که برای باز و بسته کردن مته ها باید از آچار مخصوص استفاده نماییم اما در حالت اتوماتیک با دست به راحتی می توان مته را نصب و یا جدا کرد.
مسلما کار کردن با سه نظام های اتوماتیک بسیار راحتر از حالت آچار خور می باشد. اما مزیتی که سه نظام آچار خور نسبت به اتوماتیک داراست این است که مته را محکم تر به سر سه نظام متصل می کند و احتمال بروز حادثه را بسیار پایین می آورد.
سه نظام

سه نظام

دیدگاهتان را بنویسید