ابزار برقی و شارژی, فرز و مینی فرز

هر آنچه که لازم است از تفاوت مینی فرز با فرز بدانید.

تفاوت مینی فرز با فرز در چیست؟

برای اینکه تفاوت مینی فرز با فرز را درک کنید باید بدانید که هر کدام از این دستگاه ها چه هستند و چه کاری انجام می دهند. مینی فرز و فرز همیشه ابزار هایی بوده اند که می توان در جعبه ابزار افراد متخصص و حتی آنهایی که در خانه کار های دستی انجام می دهند، پیدا کرد. از آنجایی که مینی فرز نسخه کوچکتر از دستگاه فرز است می تواند عملکرد های مشابهی را در اختیار شما قرار بدهد. اگر این ابزار ها برای شما جالب به نظر می رسند و می خواهید تفاوت مینی فرز با فرز را درک کنید کافیست که ادامه این نوشته را دنبال کنید.

تفاوت مینی فرز با فرز : دستگاه فرز چیست؟

فرز یک ابزار برقی بسیار مفید است که برای برش قطعات چوب، فلز یا سرامیک مناسب است. حتی می توانید با آن کار های دیگری مانند سنباده زنی و تیز کردن وسایل را انجام دهید. در حالی که این ابزار ها همیشه در بین کاربران حرفه ای محبوب بوده اند، اما به لطف عملکرد و قیمت بسیار مقرون به صرفه، به طور فزاینده ای در خانه های علاقمندان به کار های دستی مورد استفاده قرار می گیرند.

یک دستگاه فرز کار های تکراری یا سخت را انجام می دهد و بدون هیچ تلاشی به شما نتایج حرفه ای می دهد. مهم است مدلی را پیدا کنید که سرعت، کارکرد و قدرت کافی برای کار هایی که انجام می دهید را داشته باشد.

فرز چگونه کار می کند؟

برای درک تفاوت مینی فرز با فرز باید بدانید که فرز یک ابزار برقی است که معمولا از یک موتور الکتریکی یا الکتروموتور که از یک سر چرخ دنده در زاویه قائم استفاده می کند و یک دیسک ساینده یا برش روی آن نصب می شود. دیسک ها را بعد از فرسوده شدن باید عوض کنید. نوع دیسکی که استفاده می کنید به نوع کاری که انجام می دهید بستگی دارد. فرز ها ابزار های برقی بسیار کارآمدی هستند که فقط به مقدار کمی انرژی نیاز دارند. در صورت استفاده صحیح، آنها قادر به انجام کار های بسیار متنوعی از جمله برش و صیقل دادن سطوح می باشند.

فرز برای چه کاری استفاده می شود؟

دستگاه های فرز را می توانید برای انواع مختلفی از کار ها چه در خانه و چه برای کاربرد های حرفه ای استفاده کنید. قابلیت استفاده از دیسک های مختلف باعث می شود تا آنها بسیار متنوع باشند. علاوه بر این از دستگاه های فرز می توانید برای کار با سنگ مرر، سرامیک، چوب، فلز و غیره… استفاده کنید. برای اکثر کار های برش و پرداخت نیز مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به اندازه دستگاه فرز، این وسیله قادر به انجام انواع کار ها خواهد بود. برای انجام کار های فشرده تر به یک مدل بزرگتر با موتور قدرتمندتر نیاز دارید. با این حال برای کار های ساده خرید دستگاه مینی فرز ایده آل تر خواهد بود.

دستگاه فرز چگونه کار میکند؟

دستگاه فرز چگونه کار می کند؟

آیا می توان از فرز به عنوان سنباده استفاده کرد؟

فرز ابراری برقی و همه کاره است و می توانید از آن با انواع دیسک ها (حتی دیسک هایی که مخصوص سنباده زنی طراحی شده اند) استفاده کنید. برای استفاده از این نوع دیسک به لوازم جانبی پلاستیکی نیاز دارید که به عنوان صفحه سنباده استفاده می شود. این باعث دوام بیشتر و مقاومت در برابر نیروی وارده در هنگام چرخش دیسک با سرعت بالا می شود. سنباده هایی که برای استفاده با فرز طراحی شده اند دارای ضخامت ها و بافت های مختلف هستند.

قبل از شروع سنباده زدن باید موادی که می خواهید با آن کار کنید، را محکم کنید تا جا به جا نشوند و بتوانید فرز را با دو دست نگه دارید. نیازی نیست فشار زیادی اعمال کنید فقط دیسک چرخان را روی موادی که می خواهید سنباده بزنید از یک طرف به طرف دیگر بچرخانید و اجازه دهید فرز کار خود را انجام دهد. بسیار مهم است که هنگام کار همیشه از وسایل حفاظتی کافی استفاده کنید.

تفاوت مینی فرز با فرز : دستگاه مینی فرز چیست؟

مینی فرز نوعی ابزار فشرده و الکتریکی است که عملکرد های زیادی دارد و با یک قطعه چرخان کوچک کار می کند. شما می توانید از این ابزار در بسیاری از پروژه ها و کار های مختلف از جمله سنباده زدن، برش، پرداخت، تمیز کردن، حکاکی و موارد دیگر استفاده کنید. این ابزار می تواند به شما در انجام تمام این کار های متنوع کمک کند. داشتن لوازم جانبی متعددی که با این ابزار ارائه می شود بسیار مهم هستند. به طور کلی، این دستگاه می تواند از ۳۰ تا ۸۰ قسمت مختلف را شامل شود که آن را بسیار کاربردی و همه کاره می کند.

تفاوت فرز با مینی فرز

تفاوت فرز با مینی فرز

مینی فرز برای چه کاری استفاده می شود؟

همان طور که اشاره کردیم مینی فرز ها دارای لوازم جانبی مختلفی هستند. به همین دلیل مینی فرز عملکرد های مختلفی را ارائه می دهد که از این بین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برش: احتمالا یکی از رایج ترین استفاده های مینی فرز است. شما می توانید از این ابزار برای برش دادن هر چیزی به راحتی استفاده کنید (از دیوار خشک گرفته تا کاشی). با این حال، این تیغه ها معمولا برای برش فلز، چوب و پلاستیک هستند. بهترین تیغه ها با فایبرگلاس تقویت می شوند که به افزایش عمر کمک می کند.

کنده کاری: برخی از دستگاه های مینی فرز همراه با کیت های کنده کاری و حکاکی عرضه می شوند. اگر دستگاه شما همراه با کیت نیست می توانید به طور جداگانه آنها را تهیه کنید.

سنباده کاری: گرچه سنباده زدن سطح بزرگی با چنین ابزار کوچکی کار سختی است اما مینی فرز ها برای سنباده زدن سطوح کوچک فلز و چوب ایده آل هستند.

تمیز کردن: می توانید سایر ابزار های خود را با برس های کوچکی که همراه با مینی فرز عرضه می شود تمیز کنید. این ابزار ها برای تمیز کردن نقاط صعب العبور که ابزار های بزرگتر نمی توانند به آنها دسترسی پیدا کنند عالی هستند.

تمیز کردن دوغاب: اگر می خواهید دوغاب را با مینی فرز خود پاک کنید به ابزار و لوازم جانبی با کیفیت و فوق العاده قدرتمند نیاز خواهید داشت.

تفاوت مینی فرز با فرز چیست؟

با توجه به نوشته های بالا، می توان تفاوت مینی فرز با فرز را به صورت زیر خلاصه کرد.

  • دستگاه های فرز برای کار های بزرگ استفاده می شوند و کاربردی صنعتی دارند، این در حالی است که دستگاه های مینی فرز برای استفاده های خانگی و کارگاهی به کار برده می شوند.
  • دستگاه های مینی فرز دارای دیسک های کوچکتر هستند بنابراین عمق برش کمتری را ارائه می دهند. در نتیجه اگر به عمق برش بزرگتری نیاز دارید باید دستگاه های فرز را تهیه کنید.
  • برای کار های ساب زنی باز هم به خاطر کوچک بودن دیسک های دستگاه مینی فرز، می توانید از آن برای ساب زدن سطوح کوچکتر استفاده کنید. در غیر این صورت خرید دستگاه فرز را به شما پیشنهاد می کنیم.
  • به دلیل کوچک بودن اندازه دستگاه مینی فرز، وزن آنها کمتر از دستگاه های فرز است. این به معنای قابلیت حمل راحت تر نیز می باشد.
  • برای کار های سنگین و طولانی دستگاه های فرز را باید در نظر داشته باشید چون قدرت و توان بالاتری را به شما ارائه می دهند.
  • دستگاه های فرز از موتور هایی با قدرت ۱۸۰۰ تا ۲۸۰۰ وات استفاده می کنند. همچنین دارای سرعت حداکثر ۶۵۰۰ دور در دقیقه برای فرز های سنگبری و حداکثر ۸۵۰۰ دور در دقیقه برای فرز های آهنگری هستند.
  • دستگاه های مینی فرز دارای قدرت ۶۰۰ تا ۱۷۰۰ وات هستند و از سرعت ۳۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ دور در دقیقه (در نوع دیمردار) استفاده می کنند.

جمع بندی

با بررسی تفاوت مینی فرز با فرز می توان به این نتیجه رسید که دستگاه های مینی فرز برای کار های سبک و خانگی ایده آل است. در حالی که دستگاه های فرز را می توان برای کار های سنگین و صنعتی استفاده کرد. این دستگاه ها دارای سرعت، قدرت، ابعاد و وزن متفاوتی هستند. شما می توانید با توجه به نیاز خود برای خرید یکی از این دستگاه های فرز به فروشگاه انبرچه مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید