ابزار برقی و شارژی, متر لیزری

هر آنچه که لازم است درباره انواع متر لیزری بدانید

هر آنچه که لازم است درباره انواع متر لیزری بدانید

به اطراف خود که دقیق بنگیرید، جسم یا سازه‌ای را نمی‌توان یافت که بدون اندازه‌گیری‌های دقیق، ساخته شده باشند. آفرینش جهان هستی، بر پایه نظم بوده و ما انسان‌ها نیز برای ساخت محصولاتی که بتوانند مطابق با نظم از پیش تعیین‌شده‌ی این جهان فعالیت کنند، می‌بایست به اصول اولیه‌ی این نظم‌ پایبند باشیم.

یکی از اصولی که ساخت منظم و باقاعده‌ی ابزار و لوازم زندگی را تعیین می‌کند، اندازه‌گیری درست است. پیش از این‌ها، مترهای سنتی، ابزار اندازه‌گیری فواصل و خطوط مختلف بودند؛ اما، با پیشرفت علوم گوناگون و پیدایش اشعه‌های لیزری، این حوزه نیز از پیشرفت و نو شدن مسیر، مصون نماند و در همین راستا، پیدایش انواع متر لیزری در بازار صنایع رقم خورد. اما متر لیزری چیست؟ چه کاربردهایی از آن را می‌توان بهتر از متر معمولی در نظر گرفت؟ مزایا و معایب مترهای لیزری چیست؟
اگر دلایلی چون خرید یا شناخت انواع متر لیزری، شما را بر آن داشته تا به دنبال پاسخ به سوالات فوق یا به‌طور کلی شناخت مشخصات متر لیزری باشید، در ادامه این مقاله به همه موارد گفته شده در بالا، اشاره خواهد شد؛ پس، با ما همراه باشید.

متر لیزری چیست؟

پیش از پاسخ به چیستی متر لیزری، خوب است ابتدا با لیزر و نوری که می‌سازد ولو اندک و ابتدایی، آشنا شوید.
نور لیزر که طیفی کاملا متمرکز و ایستا دارد، پراش بیشتری از نور سفید و معمولی خواهد داشت. نکته‌ بسیار مهمی که موجب می‌شود تا ابداع‌کنندگان، ابزارهای قدیمی را با لیزر ترکیب کرده و به نوعی محصول کاربردی و جدیدی را به بازار هدف عرضه کنند، سرعت و دقت بی‌نظیر این اشعه در ثبت و اندازه‌گیری فاصله‌ی هدف است.

یکی از لوازم پرکاربرد برای افراد حرفه‌ای مشغول در صنعت ساختمان، متر لیزری است. اپراتورهای مربوطه ابتدا با استفاده از پایایی اشعه یا نور لیزری که از این دستگاه خارج می‌شود، طول، عرض‌ و هر فاصله‌ای که در محاسبه‌ی مساحت ساختمان یا سازه تاثیر دارد را اندازه گرفته و سپس بر اساس فرمول‌هایی که در پارگراف‌های پیش رو ذکر می‌شوند، میزان فاصله را به دست می‌آورند. ناگفته نماند که سطوح شیب‌دار و دارای انحنا مساحت‌شان می‌بایست با فرمول معروف فیثاغورث محاسبه شود. در واقع انواع مترهای لیزری‌ موجود در بازار از ترکیب اشعه لیزر و عدسی موجود در خودشان، یک پالس متمرکز از نور را روی هدف نشانه می‌روند و فاصله زمانی بین تابش و بازتاب نور پراش‌شده را به‌طور دقیق ثبت می‌کنند.

در ادامه‌، این دوره زمانی تابش و بازتابش به فاصله متری تبدیل و ثبت خواهند شد. بررسی مشخصات متر لیزری هم نشان‌دهنده‌ همین امر است و برای محاسبه فاصله‌های ثبت‌شده توسط این دستگاه، از فرمول‌های علم فیزیک بهره برده می‌شود.

با انجام عمل ضرب بر نصف حاصل ضرب زمان پرواز در سرعت نور درون دستگاه، میزان فاصله محاسبه و به اپراتور اعلام می‌شود. نحوه‌ کار با همه‌ی انواع این ابزار، از بهترین متر لیزری تا ساده‌ترین آن، بسیار آسان و ابتدایی بوده و تنها کاری که اپراتور برای راه‌اندازی آن انجام می‌دهد، روشن کردن آن است.

متر لیزری چیست؟

متر لیزری چیست؟

کاربردهای متر لیزری

با توجه به کاربرد بسیار خوب انواع متر لیزری و جایگزینی آن با تمامی مترهای سنتی برای دریافت بهترین نتیجه، می‌توان گفت که کاربردهای آن بسیار گسترده است.
در ادامه به تعدادی از این کاربردها اشاره خواهیم کرد.
• محاسبه میانگین فاصله ( میانگین بیشترین و کمترین حد فاصله)؛
• نقشه برداری؛
• اندازه‌گیری‌هایی با سطح وسیع؛
• فواصل بین سلاح‌های جنگی؛
• ساخت و ترمیم ابزارهای زیر دریا ( چرا که مترهای لیزری زیر آب نیز قابل استفاده‌اند‌.)؛
• حوزه‌ ورزشی؛
• فعالیت‌های مرتبط با شکار؛
• ساخت مدل‌های سه بعدی، ربات‌ها و غیره… .

وقتی قصد خرید انواع متر لیزری را دارید باید توجه داشته باشید که این کاربردهای گسترده، سازندگان را بر آن داشته تا قابلیت‌های بیشتری را به این محصول بیفزایند.
از جمله‌ی این قابلیت‌ها عبارتند از:
۱. امکان محاسبه‌ فضاهای چندوجهی؛
۲. اندازه‌گیری زوایای گوناگون؛
۳. اتصال به بلوتوث و وایرلس؛
۴. وصل‌شدن به برنامه‌های مختلف تلفن‌های همراه هوشمند؛
۵. دارابودن دوربین با قابلیت ذخیره تصاویر؛
۶. پایه‌های هوشمند و اندازه‌گیری‌های چند مرحله‌ای.

انواع متر لیزری

انواع متر لیزری

مزایای متر لیزری

جایگزینی انواع متر لیزری در مدت زمان بسیار کوتاه و از دور خارج‌کردن مترهای نواری، حاکی از مزیت‌های بسیار زیاد این مترهاست. در گام اول، این مترها، به حفظ امنیت جانی کسانی که در حوزه سازه و ساختمان فعالیت می‌کنند، کمک کرده است. در بسیاری از پروژه‌ها و رشته‌های کاری، نیاز به اندازه‌گیری مکان‌هایی با فواصل ارتفاعی و خطرناک است که استفاده از انواع متر لیزری با بردهای بیشتر، این مشکل را حل کرده و تهدید سلامت جانی اپراتورها را کاهش می‌دهند.

اما این تنها مزیت مترهای لیزری نبوده و می‌توان به موارد بیشتری همچون:
• عدم نیاز به همراهی فرد دیگری برای اندازه‌گیری؛
• عدم ایجاد اختلال توسط موانع مختلف؛
• امکان مشاهده‌ لحظه‌ای محاسبات روی نمایشگر دستگاه و تلفن همراه متصل به آن؛
• عدم نیاز به مصرف انرژی زیاد؛
• کاهش مدت زمان مورد نیاز جهت اندازه‌گیری؛
• انجام محاسبات بسیار دقیق به‌صورت اتوماتیک.

معایب متر لیزری

همچون هر ابزاری، برای بهترین متر لیزری هم می‌توان نواقص و معایبی را ذکر کرد؛ اما، انواع مترهای لیزری‌ ساخته‌شده تاکنون، از آن دسته ابزارهایی هستند که میزان مزایای‌شان همواره بیش از معایب‌شان بوده و از همین رو، انتخاب اول اغلب افراد حرفه‌ای، خرید متر لیزری است. تاکنون مهم‌ترین و شاخص‌ترین ایرادی که بر انواع متر لیزری وارد شده‌، خطرات حاصل از نگاه مستقیم اپراتورها به اشعه لیزر از دستگاه است. در واقع، با اندک دقتی می‌توان متوجه شد که اثر این عیب را نیز، با رعایت کامل دستورالعمل‌های ایمنی و رفتاری، می‌توان خنثی کرد.

برد مترهای لیزری

یکی از مهم‌ترین مواردی که در بررسی مشخصات متر لیزری به آن می‌پردازند، برد این دستگاه است. در واقع اصلی‌ترین مشخصه‌ی تاثیرگذار بر فعالیت انواع متر لیزری را می‌توان همین مسئله‌ی قدرت و برد آن در اندازه‌گیری فواصل مختلف در نظر گرفت. البته تاثیر موارد دیگری چون ضدآب، ضدضربه، هوشمندبودن و غیره… را نیز نمی‌توان انکار کرد. برد متر لیزری معمولی که برای کارهای معمولی استفاده می‌شوند، چیزی در حدود ۲۰ متر است و مترهای پیشرفته‌تر، تا فاصله ۲۵۰ متری را محاسبه می‌کنند. انواع مترهای لیزری‌ که به‌طور متداول در بازار‌ها، عرضه و به فروش می‌رسند، در حدود ۳۰ الی ۹۰ متر هستند.

میزان دقت متر لیزری

هنگامی که اپراتور در نقطه‌ای می‌ایستد و با فشردن دکمه‌ی دستگاه، فاصله‌اش تا نقطه هدف را مورد بررسی قرار می‌دهد، عددی بر نمایشگر دستگاه ظاهر می‌شود که همچون تمامی اعداد حاصل از محاسبات انسانی و دستگاهی، ضریب خطای مشخصی دارد. مترهای لیزری نیز در مدل‌های مختلف، ضرایب متفاوتی از خطا را بروز می‌دهند. میزان خطا در مترهای لیزری را می‌توان در یک قاعده‌ کلی به سه دسته تقسیم‌بندی کرد.

دسته‌ی اول: اغلب مترهای لیزری هستند که طبق گفته‌ی کارشناسان مربوطه، خطای معقولی در حد یک و نیم میلی‌متر دارند.
دسته‌ی دوم: مترهای لیزری پیشرفته‌ترند که میزان دقت را افزایش و در نتیجه میزان خطا را کاهش داده‌اند. صاحب‌نظران خطای انواع مترهای لیزری پیشرفته را یک میلی‌متر در نظر می‌گیرند.
دسته‌ی سوم: مترهای خیلی ارزان هستند که ممکن است عددی با اختلاف ۶ میلی‌متر را نمایش دهند.

شاید به نظر برسد دسته‌ی سومی که ذکر شد، ارزش و کاربردی ندارند؛ اما، نکته‌ای که در این مسئله قابل توجه است، کاربرد ارزشمند هرکدام از موارد فوق در جایگاه مربوطه‌شان است. از مترهای با دقت کمتر، برای کارهای ساده‌تری مثل فنس‌کشی، کاشی‌کاری، استخرسازی و از این قبیل کارهایی که نیازمند دقت چندانی نیستند، استفاده می‌شود. از مدل‌های رایج برای فروش در بازار که از نظر میزان برد و دقت، میان رده محسوب می‌شوند در ساخت کابینت، لوازم چوبی، ساخت محوطه و … استفاده می‌کنند.

اما در کارهای حساسی مثل ساخت جاده، لوله‌گذاری، ساخت پل، فوندانسیون، شیب‌بندی جاده‌ها و … می‌بایست توسط بهترین انواع متر لیزری که با پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها ساخته و عجین شده‌اند، اندازه‌گیری شوند.

نکاتی پیرامون خرید بهترین متر لیزری

همان‌طور که در بخش‌های پیشین گفته شد، اصلی‌ترین نکته جهت خرید یک متر لیزری، توجه به میزان برد آن است؛ اما، برای خرید متناسب‌ترین و بهترین متر لیزری ممکن، لازم است نکات و مشخصه‌های جانبی متعددی را در نظر بگیرید.
نکاتی چون:
• برند و شرکت تولیدکننده؛
• میزان دقت و ضریب خطای ابزار؛
• چگونگی تامین انرژی لازم و منبع تغذیه مورد استفاده؛
• جنس بدنه‌ دستگاه؛
• امکان اتصال به اپلیکیشن‌های مختلف و گوشی تلفن همراه؛
• مقدار حافظه‌ داخلی؛
• میزان مقاومت در برابر شرایط نامساعد جوی؛
• قابل قرارگرفتن در کیف محافظ و دارابودن آن؛
• گارانتی؛
• داشتن یک‌ باتری یا منبع تغذیه اضافی و یدک؛
• قابلیت انتقال اطلاعات و داده‌ها به دستگاه هوشمند دیگر.

نکاتی پیرامون خرید بهترین متر لیزری

نکاتی پیرامون خرید بهترین متر لیزری

نکته‌ای در باب نخریدن هوشمندانه

با پیشرفت دنیای علم و تکنولوژی، تلفن‌های همراه هوشمند به یکی از اعضای بی‌بدیل و جایگزین زندگی افراد در جوامع تبدیل شدند. سازندگان برنامه‌های کاربردی این دستگاه‌ها، به حوزه‌ی اندازه‌گیری با انواع متر لیزری نیز ورود کرده‌اند و از همین‌رو اگر شما، از آن دسته افرادی هستید که تنها برای یکبار یا کارهای بسیار پیش پا افتاده، قصد خرید یکی از مترهای لیزری ساخته و شناخته‌شده را دارید، کافی‌ است یک اپلیکیشن را در گوشی‌تان نصب کنید تا همان کار متر لیزری را برای‌تان انجام دهد.
ناگفته نماند که این مسئله برای افرادی کاربرد دارد که هیچ استفاده مشخصی از متر لیزری ندارند و کسانی که در حوزه شغلی‌شان از این محصول بهره می‌برند، خوب است به دنبال خرید بهترین نوع آن باشند.

کلام آخر

نکات بسیاری در متن فوق، به عنوان راهنمای یک خرید درست و مطمئن ذکر شدند؛ اما، هیچ‌گاه نمی‌توان تاثیر فروشگاه عرضه‌کننده را در خرید، نادیده گرفت. صحت وجود تمامی اطلاعات ذکرشده، اصل‌بودن دستگاه، کیفیت واقعی متر و همه‌ موارد موثر بر کیفیت خرید، به فروشگاه مربوطه وابسته است. یکی از فروشگاه‌های صاحب‌نام در حوزه‌ی محصولات صنعتی و ساختمانی، فروشگاه آنلاین انبرچه است.

این مجموعه‌‌ی خوش‌نام که همواره در مسیر جلب رضایت مشتری گام برمی‌دارد، با در نظرگرفتن مزیت‌هایی علاوه بر موارد مذکور، همچون تضمین اصالت و کیفیت کالا، پشتیبانی، مشاوره آنلاین، ارائه مقالات علمی مرتبط، ارسال به سراسر ایران، تضمین قیمت، ارائه‌ی بی‌واسطه از درب کارخانه و غیره…، بر آن است تا بهترین خرید را برای مخاطبینش رقم بزند. شما خواننده گرامی، جهت خرید محصولات مربوطه، اطلاعات بیشتر و آشنایی با سایت تخصصی انبرچه می‌توانید به وب‌سایت انبرچه مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید