ابزار برقی و شارژی, دریل, دریل بتن کن

هر آنچه که لازم از نحوه کار با دریل بتن کن بدانید.

هر آنچه که لازم است از نحوه کار با دریل بتن کن بدانید.

نحوه کار با دریل بتن کن

گاهی برای ایجاد تغییرات در ظاهر خانه نیاز دارید بتن را سوراخ کنید. ممکن است لازم داشته باشید قفسه‌ ها یا آینه‌ های سنگین روی دیوار بتنی و محکم وصل کنید. نصب توالت فرنگی روی دیوار بتنی، ساخت و نصب آلاچیق یا کمد دیواری همگی پروژه‌ هایی هستند که ممکن است نیازمند به نصب درون دیوار بتنی باشند. همچنین ممکن است نیاز داشته باشید یک میخ محکم را روی دیوار بتنی بکوبید.

این‌ ها همگی به دلیل درگیر بودن با بتن، می‌ توانند پروژه‌ های دلهره آوری باشند زیرا حفاری در بتن بسیار دشوار و گاها غیر ممکن است. بسیاری از افراد در هنگام مواجه با دیوار بتنی ممکن است خلاف پروژه عمل کنند یا راه حل‌ های پیچیده ای را در نظر بگیرند که همگی باعث می‌ شود پروژه نتیجه دلخواه نداشته باشد. اما آیا داستان همینجا تمام می‌ شود؟

با توجه به پیشرفت علم و دانش و استفاده از ابزار مناسب دیگر تمامی این دلهره‌ ها از بین رفته و تمامی پروژه‌ های غیر ممکن، ممکن شده اند. شما قادرید با استفاده از دریل بتن کن به راحتی انواع بتن‌ ها را سوراخ کنید و پروژه‌ های خود را عملی سازید. دریل بتن کن نوعی دریل برقی است که با قدرت بسیار زیاد قادر است دیوار های بتنی را حفاری کند.

اصول حفاری در بتن با دریل بتن کن

حفاری و ایجاد سوراخ در بتن بسیار دشوار است زیرا بتن تراک بسیار بالایی دارد، سخت و محکم است و سنگ ریزه‌ ها سراسر بتن را پوشانده اند. بنابراین حفاری با دریل‌ های معمولی غیر ممکن است و به سرعت مته‌ های معمولی را از بین می‌ برد. ابزار مخصوص حفاری در بتن، دریل بتن کن و دریل چکشی است.

نحوه کار حفاری بتن با دریل بتن کن

دریل‌ های بتن کن معمولاً از قدرت بالایی برخوردار هستند که به راحتی می‌ توانند انواع بتن‌ ها را سوراخ کنند. حفاری در بتن با دریل بتن کن با توجه به ماهیت و سختی بتن کمی طول می‌ کشد و تلاش فیزیکی بیشتری مورد نیاز است. همچنین استفاده بیش از حد از دریل و ایجاد گرمای زیاد در مته، می‌ تواند باعث شکستن آن شود.

اصول حفاری در بتن با دریل بتن کن

اصول حفاری در بتن با دریل بتن کن

مته را خنک نگهدارید

یکی از راه‌ هایی که باعث می‌ شود عملیات حفاری بتن سریع‌تر انجام شود و همچنین خطر شکستن مته کم شود، استراحت و خنک نگهداشتن مته است. حتماً از مته های مناسب و قوی استفاده کنید. نگهداشتن جارو برقی نزدیک به مته در حال چرخش، می‌ تواند هم باعث رفع آلودگی و هم باعث خنک کردن مته شود.

شاید تمایل به خواندن این مقاله را داشته باشید: انواع مته و کاربرد هر کدام

نکات ایمنی در نحوه کار با دریل بتن کن

استفاده از وسایل ایمنی به خصوص در هنگام حفاری بتن توسط دریل بتن کن به شدت ضروریست. حفاری در بتن کمی سخت‌تر و پر خطر تر است ک حتماً توصیه می‌ شود از محافظ شنوایی، محافظ چشم، ماسک گرد و غبار، دستکش‌ های سنگین، چکمه و لباس‌ های آستین بلند و مقاوم استفاده کنید.

قبل از شروع ابزار خود را بشناسید

از آنجایی که تقریبا تمامی دریل های بتن کن یک کار را انجام می‌ دهند باید به این نکته هم توجه داشته باشید که هر دستگاه قابلیت‌ و شیوه استفاده خاص خود را دارد. برای این کار بهتر است دفترچه راهنمای دریل بتن کن خود را کامل مطالعه کنید و تمامی اجزای دریل خود را بشناسید. استفاده نا به جا از امکانات دریل ممکن است خطراتی ایجاد کند.
قبل از شروع حتما دریل خود را در دست بگیرید و مطمئن بشوید که با دریل راحت هستید.

نحوه کار با دریل بتن کن

نحوه کار با دریل بتن کن

آموزش نحوه کار حفاری در بتن با دریل بتن کن

۱- ایجاد یک نقطه حفاری

در مرحله اول حفاری بتن، باید نقطه مدنظر را از قبل مشخص کنید. بتن سطح صافی دارد و شروع حفاری با دریل بتن کن کمی دشوار است زیرا مته لیز می‌ خورد و به این طرف و آن طرف پرتاب می شود. پس از مشخص کردن محل دقیق حفاری، به آرامی یک میخ روی آن قرار دهید و با چکش ضربه بزنید تا کمی فرورفتگی ایجاد شود و مته راه فرار نداشته باشد.

۲- نصب Depth Stop یا دسته تنظیم عمق

قبل از شروع حفاری با دریل بتن کن باید عمق مورد نیاز خود برای حفاری را مشخص کنید و دسته تنظیم عمق دریل بتن کن را با توجه به نیاز خود تنظیم کنید. برای این کار اگر عمق دقیق را نمی دانید می توانید با استفاده از یک متر، سوژه مد نظر خود را اندازه گیری کنید و روی مته مقدار مورد نیاز برای حفاری را مشخص کنید.

۳- متصل کردن مته مورد نیاز به دریل بتن کن

مته دریل های بتن کن معمولا به دو روش چرخشی یا با استفاده از ابزار T شکل قابل تعویض هستند. اگر دریل شما در انتهای پایه نگهدارنده مته، دسته چرخشی برای باز کردن مته تعبیه کرده است باید آن دسته را خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا به آرامی فاصله پایه های نگهدارنده مته زیاد شود و مته آزاد شود. و در نهایت مته جدید را نصب کنید و برعکس مرحله قبل دسته را محکم کنید تا مته قابل استفاده شود.

همچنین اگر دریل بتن کن شما از نوع دوم یعنی نیازمند به آچار T شکل است برای تعویض مته باید ابتدا سر آچار T شکل را روی سوراخ تعبیه شده در کنار پایه های نگهدارنده مته قرار دهید و برچرخانید تا فاصله میان پایه های نگهدارنده مته زیاد شود و در نهایت مته مورد نظر خود را تعویض یا نصب نمایید.

۴- جارو برقی را راه اندازی کنید

جارو برقی را روشن کنید و نازل جارو را در فاصله ۵ سانتی متری مته نگهدارید. همان طور که گفتیم این کار علاوه بر جمع کردن مواد زائد و جلوگیری از کثیف شدن محل، به خنک شدن مته نیز کمک می کند. اگر در حال سوراخ کردن کف زمین یا در حال کار با دریل بتن کن زیر پای خود هستید حتما از جار برقی استفاده کنید تا علاوه بر دید بهتر، با خالی شدن محل حفاری، به عملکرد بهتر دریل بتن کن نیز کمک کنید.

۵- آماده حفاری شوید

عینک خود را بزنید و موارد ایمنی را رعایت کنید. قبل از روشن کردن دریل بتن کن حتما باید به آن مسلط باشید و بتوانید هر عملی روی آن انجام دهید. بهترین حالت برای ایستادن حالتی ثابت است و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. دریل را با یک دست بگیرید و با دست دیگر خود دسته کمکی را بگیرید.؛ اگر دریل دسته کمکی ندارد، پشت دریل بتن کن را با دست خود محکم بگیرید. نوک مته را روی سوراخ ایجاد شده قرار دهید و دریل را به صورت کاملا عمود بر سطح بتن قرار دهید.

۶- حفاری را با سرعت کم آغاز کنید

در نحوه کار با دریل بتن کن پس از انجام مراحل ضروری قبل مته مورد نظر را روی سوراخ ایجاد شده قرار دهید و به آرامی کلیک دریل بتن کن را بفشارید تا مته شروع به چرخش کند. دقت داشته باشید حتما چرخش مته را با سرعت آهسته آغاز کنید و کمی با سرعت کم ادامه دهید تا سوراخ ایجاد شده کمی بزرگ تر شود.

نکته: در هنگام شروع حفاری ممکن است اندازه کامل مته را روی بتن نبینید زیرا حفاری با اندازه ای حدود ثلث اندازه اصلی ایجاد می شود و رفته رفته به اندازه واقعی خود می رسد. اگر فکر می کنید اندازه سوراخ مدنظرتان خیلی سریع ایجاد شده بهتر است که از مته سایز کمتری استفاده کنید.
نکته: مته را با تمام وزن خود به جلو فشار ندهید زیرا نیروی زیاد می تواند مته را بشکند.

۷- به دریل بتن کن و مته استراحت دهید

هنگام استفاده از دریل بتن کن حتما باید به آن استراحت دهید. مواد زائد ریخته شده درون حفره اجاز نمی دهد با اطمینان کامل به همه چیز به خصوص مته نظارت داشته باشید. حتما باید حین کار چندین بار به دریل و مته خود استراحت دهید و کمی حفره ایجاد شده را بررسی کنید. همچنین حتما مته خود را خنک نگهدارید و بررسی کنید تا مته شما نشکسته باشد یا آب نشده باشد.
با توجه به اینکه می توانید با استفاده از دریل بتن کن در کمتر از یک دقیقه یک سوراخ دو اینچی ایجاد کنید، مکث هر ۱۵ تا ۲۰ ثانیه کافی است.

آموزش نحوه کار با دریل بتن کن

آموزش نحوه کار با دریل بتن کن

نکات مهم در حفاری بتن

• از آنجایی که حفاری بتن امری دشوار است و مضرات زیادی دارد حتما تا جایی که نیاز دارید سوراخ ایجاد کنید. برای این کار عمق مورد نیاز خود را معین کنید تا به آن حد تجاوز نکنید.

• هنگام سوراخ کردن بتن های ضعیف و آجر هایی با وزن سبک، فشار کمتری به دریل وارد کنید تا از ترک خوردن آن ها جلوگیری شود.

• استفاده از دسته کمکی بر روی دریل، به شما کمک می کند تا ضمن افزایش ایمنی، فشار بیشتری به بتن وارد کنید. اگر دریل شما دارای دسته کمکی است از آن حتما استفاده کنید.

• حفاری را با سرعت آهسته آغاز کنید و دائم در حین حفاری مته را بیرون بکشید تا گرد و غبار درون حفره خارج شود تا دریل بتواند بهتر عمل کند.

• اگر با مانعی برخورد کردید بهتر است مته را خارج کنید و با استفاده از میخ و چکش از شر آن مانع خلاص شوید و سپس با دریل بتن کن ادامه دهید.

• مراقب باشید بتن می‌ تواند دارای حفره‌ های هوا و سنگ‌ ریزه یا سنگ باشد که می‌ تواند ایجاد حفره را غیر قابل پیش‌ بینی کند، در نتیجه به طرز نگران‌ کننده‌ ای می‌ توان کنترل ابزار را برای لحظه‌ای از دست داد.

شاید تمایل به خواندن این مقاله را داشته باشید: کاربرد دریل بتن کن _ معرفی کامل انواع آن

یک بار امتحان کنید

کار کردن با دریل برقی و ابزار ها نیاز به تجربه و مهارت دارند که علاوه بر علم و آگاهی باید حتما آن کار را انجام بدید تا بتوانید در آن کار مهارت پیدا کنید. سوراخ کردن بتن یکی از مهارت‌ هایی است که می توانید با آن امور مختلفی را انجام دهید. نصب چراغ، چیدن قفسه، آویزان کردن وسایل، کوبیدن میخ و … در دیوار های بتنی نیز از جمله مواردی است که باید حتما توسط دریل بتن کن انجام شوند.

نحوه کار با دریل بتن کن بسیار ساده است اما نحوه استفاده از آن، در کیفیت کار شما تاثیر بسیاری می‌ گذارد. همچنین انتخاب ابزار مناسب و نحوه استفاده شما از ویژگی های آن ابزار علاوه بر صرفه جویی در وقت و انرژی باعث می شود کار با کیفیت تری نیز تحویل دهید. بنابراین حتما یک بار امتحان کنید تا کلیت کار به صورت تجربی دستتان بیاید.

کیفت ابزار ها عاملی مهم در کیفیت کار

اگر می‌ خواهید یک کار با کیفیت انجام دهید قطعا باید از وسایل با کیفیت و مرغوب استفاده کنید. دریل بتن کن یک ابزار حساس و قدرتمند است که کیفیت ساخت آن تاثیر بالایی در عملکرد آن خواهد داشت. حتما دقت داشته باشید دریل شما توسط شرکت های سازنده معتبر ساخته شده باشد و توانایی لازم برای انجام کار های شما را داشته باشد.

مته با کیفیت و مرغوب یکی از مهم ترین اجزای دریل است که باید حتما به آن دقت کنید. دریل بتن کن شما هر قدرتی که داشته باشد اما از مته با کیفیت استفاده نکنید قطعا کار شما با کیفیت نخواهد شد و مشکلاتی مانند آب شدن مته، خراب شدن دیوار و … به وجود می‌ آید. مته های با کیفیت و فابریک را می توانید از فروشگاه انبرچه خریداری کنید.

کیفت ابزار ها عاملی مهم در کیفیت کار

کیفت ابزار ها عاملی مهم در کیفیت کار

جمع بندی

به صورت خلاصه در نحوه کار با دریل بتن کن باید در مرحله اول نقطه مورد نظر را مشخص کنید و با استفاده از یک میخ و چکش کمی نقطه مشخص شده را سوراخ کنید. در مرحله بعد Depth Stop یا دسته تنظیم عمق را با توجه به عمق مورد نیاز برای حفاری تنظیم کنید. سپس مته مد نظر را انتخاب کنید و روی دریل خود نصب کنید. در مرحله بعد بهتر است یک جاروبرقی در فاصله ۵ سانتی متری دریل خود نگهدارید و با استفاده وسایل ایمنی مانند عینک، دستکش، کفش، گوش بند و … حفاری را به آرامی آغاز کنید و کم کم سرعت حفاری را بیشتر کنید تا دریل با قدرت بیشتری حفاری کند. دقت داشته باشید حتما در حین حفاری به دریل استراحت دهید.

بتن، یکی از محکم ترین و متراکم ترین نوع مصالح ساختمانی است که معمولا پایه ها و ستون های یک سازه هستند. برای حفاری و ایجاد سوراخ درون بتن باید حتما از دریل های مخصوص بتن کن استفاده کنید. در این مقاله نحوه کار با دریل بتن کن به طور کامل شرح داده شد و نکات بسیار مهمی گفته شد که حتما باید آن‌ ها را در نظر بگیرید و بدون در نظر گرفتن آن‌ ها حفاری می‌ تواند خطر ساز باشد. آماده شنیدن نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

یک نظر در “هر آنچه که لازم از نحوه کار با دریل بتن کن بدانید.

  1. امین روحانی گفت:

    مقاله بسیار کامل و کارآمدی بود
    نکته حائز اهمیت این هست که به دلیل قدرت بالای ابزار هنگام استفاده از حالت چرخشی باید مواظت بود که دست را نپیچاند
    امیدوارم در راستای افزایش اطلاعات کاربران مقالات بیشتری منتشر کنید.
    ممنون از اطلاعات ذکر شده در مقاله

دیدگاهتان را بنویسید