ابزار برقی و شارژی, چکش تخریب

هر آنچه لازم است درباره نحوه عملکرد چکش تخریب بدانید.

هر آنچه لازم است درباره نحوه عملکرد چکش تخریب بدانید.-min

نحوه عملکرد چکش تخریب

اگر می خواهید نحوه عملکرد چکش تخریب را درک کنید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. آسفالت، بتن و سنگ مصالح مستحکمی هستند. مقاومت بالای این مصالح تا زمانی که در مراحل ساخت و ساز هستیم نقطه قوت است و در عمل خوشحال کننده می باشد اما در مورد تخریب ماجرا فرق می کند.
بدیهی است مواجهه با مقاومت بالای این مواد در هنگام تخریب برای تیم تخریب یک کابوس خواهد بود. کابوسی که تنها با تکیه بر ابزار و تجهیزات مناسب می توان بر آن غلبه کرد.

یکی از پرکاربردترین ابزار ها در تخریب و حذف این مواد در پروژه ها، چکش تخریب می باشد. چکش تخریب وسیله ای پنوماتیک (بادی) یا الکترومکانیکی است که در آن از نظر کار، ترکیب تیغه ای محکم با ساختاری چکش مانند را مشاهده می کنیم. این بدان معناست که وقتی از چکش تخریب استفاده می کنید، همزمان هم ضربه می زنید و هم تخریب می کنید.

چکش تخریب چیست؟

چکش تخریب در گروه چکش ها قرار می گیرد و همان طور که از نامش پیداست به چکشی اطلاق می شود که برای پروژه های تخریب استفاده می شود. چکش تخریب یکی از ابزار های مهم است و در کلیه عملیات تخریب از کار های کوچک گرفته تا مشاغل صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه برای تخریب بتن و سازه های مختلف کاربرد دارد و در عملیات عمرانی، ساختمانی و حفاری استفاده می شود. به عبارت دیگر چکش تخریب ابزاری ضروری برای تمامی مشاغلی است که به نوعی با عملیات ساختمانی مرتبط هستند.

شاید تمایل به خواندن این مقاله را داشته باشید: بررسی تفاوت چکش تخریب گریسی و روغنی

درک نحوه عملکرد چکش تخریب

اصولا برای درک نحوه عملکرد چکش تخریب، بهتر است تصور کنید که تخریب یک سطح خاص با چکش یا هر ابزار دستی دیگر چقدر سخت و زمان بر است. اما انجام همین کار با چکش تخریب با سرعت و قدرت بیشتری انجام خواهد شد.
همان طور که گفته شد در چکش تخریب در واقع یک اسکنه (تیغه) با یک چکش قدرتمند ترکیب می شود که نیروی عمده چکش به جای بازوی شما توسط سیستم مکانیکی تامین می شود. دقیقاً به همین دلیل است که تخریب با این دستگاه بسیار سریعتر و آسانتر است.

درک نحوه عملکرد چکش تخریب

درک نحوه عملکرد چکش تخریب

علت صدای بلند چکش تخریب

همه افراد، حتی کسانی که با چکش تخریب کار نکرده اند، این وسیله را به خاطر صدای بلندی که دارد می شناسند. صدای بلند ضربات مرگبار که با سرعت زیاد در فواصل زمانی معین تکرار می شود. این ویژگی دستگاه کلید اصلی درک نحوه عملکرد چکش تخریب است.

چکش تخریب ابزار جالب و جذابی است چون ضمن انجام یک کار ساده با اصول اولیه، دارای اجزا، قطعات و اساس کار بسیار پیچیده ای می باشد. قبل از اینکه در مورد این فرآیند صحبتی داشته باشیم، در نظر داشته باشید که چکش های تخریب در دو نوع الکترومکانیکی (الکتریکی) و پنوماتیکی تولید می شوند. البته چکش های تخریب بنزینی هم که اساس کار مشابهی با مدل های برقی (که چکش های برقی نامیده می شوند) دارند در تعداد محدودی در بازار وجود دارند.

نحوه عملکرد چکش تخریب پنوماتیک

چکش های پنوماتیک محبوبیت بیشتری نسبت به دسته محصولات دیگر دارند. این ابزار ها سال هاست که جزو ابزار های اصلی و ملزومات اساسی هر پروژه ساختمانی می باشند.
در پروژه های حفاری استفاده از چکش های تخریب غیر بادی به دلیل احتمال انفجار دستگاه در فشار های بالاتر ممنوع بوده و تنها از نوع پنوماتیک می توان استفاده کرد زیرا در این نوع از سوخت و مدار خطرناک استفاده نخواهد شد.

در یک چکش پنوماتیک، هوا توسط یک دستگاه خارجی، معمولاً یک پمپ هوای دیزلی، فشرده شده و توسط یک شلنگ عایق منتقل می شود. کل مجموعه چکش تخریب به عنوان یک سیلندر یکپارچه عمل می کند. هوای فشرده وارد سیلندر می شود و شیر ماشه ای را فعال می کند که به طور مداوم و سریع باز و بسته می شود.

هنگامی که دریچه باز است، هوای فشرده به مجموعه سیلندر و پیستون دمیده می شود که باعث افزایش ناگهانی فشار هوا در داخل سیلندر می شود. این افزایش ناگهانی فشار، پیستون را به سمت پایین می راند و این فشار پیستون به سمت پایین، به دلیل اتصال پیستون و از بین رفتن سر چکش، باعث حرکت تیغه چکش می شود. این فرود و رانش پیستون تا حد مرگ ادامه خواهد داشت. در نقطه مرگ، شیر ماشه به دلیل غلبه فشار داخلی و خارجی بسته می شود و دریچه دیگری که در پایین سیلندر و در کنار نقطه مرگ قرار دارد باز می شود. پس از باز شدن دریچه دوم، هوای داخل سیلندر تخلیه می شود و در صورت عدم وجود فشار هوا در سیلندر، پیستون مجدداً توسط نیروی واکنش تیغه به سمت بالا رانده می شود.

تکرار عملیات تخریب

حالا مجموعه سیلندر و پیستون ما به موقعیت اولیه خود بازگشته و آماده است تا بار دیگر این چرخه را طی کند. در یک چکش تخریب، این فرآیند ها هزاران بار در یک بازه زمانی تکرار می‌شوند و هر بار که صدای انفجاری را می‌ شنوید، پیستون یک بار بالا و پایین می‌ رود.

این موضوع در مورد چکش هیدرولیک نیز صادق است، اما به جای استفاده از هوا، شاهد جریان پرفشار روغن برای فشار دادن پیستون هستیم.

انواع دیگر چکش های تخریب

در چکش های الکترومکانیکی اساس کار یکسان است اما به دلیل تفاوت در نوع رانش، تفاوت در استحکام و توانایی را شاهد هستیم. چکش های پنوماتیک و هیدرولیک بسیار قوی تر از چکش های برقی یا بنزینی هستند.

در این نوع محصول، موتوری با احتراق پیوسته به جای استفاده از فشار سیال، فرآیندی مشابه آنچه در موتور خودرو اتفاق می افتد، را شبیه سازی می کند. درست مانند موتور ماشین، پیستون دائماً بالا و پایین می رود و به تیغه برخورد می کند. اما مطمئناً توانایی ضربه زدن در این حالت با چکش برقی با بنزین با حالت پنوماتیک با هیدرولیک برابری نمی کند و به شدت کمتر است. بهترین چکش تخریب در کاربرد های سنگین قطعا مدل پنوماتیک یا هیدرولیک آن است.

انواع چکش تخریب ها

انواع چکش تخریب ها

دلیل قدرت بالای چکش تخریب چیست؟

این سوال ارتباط مستقیمی با موضوع مطرح شده در متن ندارد، اما یکی از سوالات متداول در این زمینه است که درک آن خالی از لطف نیست. قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید که چکش دارای وزن تخریب بالایی است و این وزن بالا نیروی عمودی زیادی را در سر چکش جمع می کند. علاوه بر این، نیروی ضربه ناشی از نوسان ثابت پیستون را نمی توان نادیده گرفت. این نیرو به طور مکرر و مداوم به سر تیز تیغه چکش منتقل خواهد شد. اما در نهایت نیروی دیگری که به ایجاد این تخمین بزرگ کمک می کند، نیروی عمودی اعمال شده توسط اپراتور است. ترکیبی از این چند نیرو، چکش را به ابزاری قدرتمند تبدیل کرده است.

جمع بندی

چکش تخریب در واقع دارای مکانیزم چکش و ضربه است. با روشن شدن موتور، مکانیسم چکش فعال می شود و دستگاه شروع به ضربه زدن و ایجاد سوراخ در سطح مورد نظر می کند. مته های مورد استفاده در چکش های تخریب با سایر مته ها متفاوت است زیرا اینها دریل های چرخشی نیستند. آنها به راحتی وارد سطوح سخت مانند بتن ، سنگ و سیمان می شوند تا بتوانند سوراخ هایی به اندازه دلخواه ایجاد کنند که در آن پیچ فرو رفته و جا می گیرد.

برخلاف دریل های چکشی، چکش های تخریب از جلو و عقب ضربه می‌ زنند و در نتیجه می‌ توانند سوراخ‌ هایی در مواد سخت (مانند بتن) ایجاد کنند. به دلیل این واقعیت که چکش های تخریب بسیار سریع و قدرتمند عمل می کنند، یکی از اصلی ترین ابزار ساختمانی هستند که هر کارگر ساختمانی به آن نیاز دارد و باید در جعبه ابزار خود داشته باشد. امیدواریم با مطالعه این نوشته نحوه عملکرد چکش تخریب را درک کرده باشید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

3 نظر در “هر آنچه لازم است درباره نحوه عملکرد چکش تخریب بدانید.

 1. بازتاب: Anonymous
 2. بازتاب: Anonymous
 3. امین روحانی گفت:

  مقاله بسیار کامل و کارآمدی بود
  در مباحث تخریب قدرت ابزار و صدای کم آن بسیار مهم هست
  امیدوارم در راستای افزایش اطلاعات کاربران مقالات بیشتری منتشر کنید.
  ممنون از اطلاعات ذکر شده در مقاله

دیدگاهتان را بنویسید